1. 6. 2020

Obuvnické muzeum otevřelo před 90 lety.

Existence muzea ve Zlíně nám dnes připadá jako naprostá samozřejmost, nebylo tomu tak ale vždy. Poprvé je zmiňován záměr založit muzeum ve Zlíně v roce 1918, pak se o založení muzea pokusila zlínská radnice až v roce 1924, ale neúspěšně. Teprve s podporou firmy Baťa se podařilo muzejní projekt realizovat a Museum města Zlína v roce 1935 zaregistrovat ve Svazu československých museí.


Srdcem této instituce ale byla především sbírka exotické a historické obuvi s poněkud jiným osudem. Tu tvořili zástupci firmy Baťa, kteří dováželi obuv z celého světa už ve 20. letech 20. století, zřejmě jako rarity nebo zdroj inspirace. O malou sbírku se starala návrhářka Anežka Chmelařová v modelárně firmy Baťa, později modelář Josef Labuť a dokonce redaktor časopisu Zlín, Josef Vaňhara.

A právě autor ukrytý pod zkratkou Va napsal v baťovských novinách Zlín | Sdělení zaměstnanců firmy Baťa dne 24. května 1930, že zhruba o týden později bude ve druhém poschodí klubovního domu (tedy zlínského zámku) otevřeno malé muzeum, jehož podstatnou částí je vzácná sbírka obuvi různých národů a různých dob. „V několika skříních je tu obuv desítek národů civilisovaných i primitivních, obuv, která nese stopy tisíciletých tradic a v níž se odráží věrně povaha toho kterého národa i okolností, ve kterých žije," psal tehdy autor.

Snad jen málokterá muzejní sbírka měla tak pestrý osud. Záhy po prvním vystavení na zámku se odstěhovala do Památníku Tomáše Bati, odtud po bombardování v roce 1944 do Studijního ústavu a z něj v roce 1948 do Školy umění. Když bylo v roce 1953 zřízeno krajské muzeum, stala se obuvnická sbírka jeho součástí – a po sedm dalších let byla uložena v depozitářích na hradě Malenovice, protože chyběly výstavní prostory. Znovu ji návštěvníci spatřili v roce 1959 ve správní budově n. p. Svit Gottwaldov v expozici Technického muzea obuvnictví. Zde sbírka utrpěla těžkou ránu, kdy bylo kvůli technické závadě parovodu zničeno přes tisíc sbírkových předmětů. Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně tak sbírku přebíralo v roce 1996 chudší o řadu unikátních exponátů. V roce 2003 se sbírka představila na nové adrese, bývalé bráně Svitu, kde setrvala až do dalšího – v pořadí již sedmého – stěhování na současnou adresu ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU v roce 2013.

Dnes je obuv z původně baťovské sbírky součástí expozice Princip Baťa: dnes fantazie, zítra skutečnost ve 14. budově továrního areálu a patří k nejoblíbenějším částem muzea. Na šest stovek exponátů v expozici představuje to nejlepší z několikatisícového fondu, jenž i dnes spravuje Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně. Současným kurátorem sbírky je historik Michal Heinrich.

Muzeum si tedy v těchto dnech připomíná 90 let od první veřejné prezentace svého „rodinného stříbra". K prohlídce unikátní obuvnické sbírky můžeme pozvat prostřednictvím slov napsaných před 90 lety: „Ještě mnoho a mnoho jiné, různé obuvi... je v této vzácné a možná jedinečné sbírce, kterou vám odporučujeme shlédnouti. Zklamáni jistě nebudete."

Platí to totiž dodnes.

Kontakt:
Ing. Silvie Lečíková
Vedoucí obchodního oddělení
Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, p. o.
14|15 BAŤŮV INSTITUT, Vavrečkova 7040, Zlín
E-mail: silvie.lecikova@muzeum-zlin.cz
Tel: 734 769 971

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.