22. 6. 2020

Poznejte kouzlo modrotisku na nové výstavě Muzea luhačovického Zálesí.

V listopadu 2018 byl do Reprezentativního seznamu světového nehmotného kulturního dědictví UNESCO zapsán modrotisk. Právě připomenutí historie barvířství a modrotisku bylo impulsem pro vznik nové výstavy v luhačovickém muzeu. Na Moravě modrotisk zdomácněl na přelomu 18. a 19. století a krojové součástky barvené indigem a zdobené tradiční technologií modrotisku dodnes patří k lidovému oděvu luhačovického Zálesí, Valašska, Hané, Kopanic a Horňácka, slovenského Záhoří a dalších národopisných regionů. Výstava bude zahájena 23. června a potrvá do 3. ledna 2021.


Pro jihovýchodní Moravu měla velký význam Pechancova barvírna ve Valašských Kloboukách, jejíž výrobky se ujaly v okolních obcích a vyvážely se i do vzdálených míst, modrotisk se vyráběl i v Pozlovicích a Malenovicích. Naprostá většina původních dílen dávno zanikla a dnes v České republice působí pouze dvě modrotiskové dílny, ve Strážnici a v Olešnici.
Kromě krojových součástek z celé jihovýchodní Moravy představuje výstava MODRÁ i vzácné modrotiskové lůžkoviny a rozsáhlý soubor dřevěných forem na modrotisk. Zaměřuje se i ni další textilní techniky, jako je téměř zapomenutá šitá batika. Svého vrcholu dosáhla tato technika na Hané ve 30. letech 19. století, nejdéle se udržela na Kyjovsku.

Modrá barva měla v lidové výtvarné kultuře velkou oblibu, objevuje se u moravské a slovenské majoliky, na selském nábytku a polychromovaných plastikách, samostatnou kapitolu tvoří kobaltové sklo. Výstava se dotýká všech jmenovaných témat, přičemž kromě národopisné sbírky Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně čerpá i ze sbírek dalších moravských muzeí, zejména Městského muzea Valašské Klobouky, Vlastivědného muzea v Olomouci a z Muzea sklářství v Karolince.

Úvodní část výstavy, věnovaná barvířským rostlinám, vznikla ve spolupráci s botaničkou Petrou Hanákovou, kapitolu věnovanou minerálům zpracovala geoložka Andrea Dovicová. Umělecká část výstavy s přesahem do moderní současné tvorby představuje šité a skládané batiky Yvety Petráskové. Výstavu doprovází cyklus přednášek, programů a tvořivých dílen, věnovaných modrotisku a batice. Doprovodný program vznikl v úzké spolupráci s dílnou Strážnický modrotisk. Strážnická dílna, spojená se jménem tiskaře Františka Jocha a jeho následovnice Gabriely Bartoškové, zdokumentovala pro výstavu proces barvení a poskytla řadu výrobků ze své produkce.

Letní dílny pro děti v rámci této výstavy proběhnou 14. 7., 21. 7., 4. 8. a 18. 8., vždy v 10:00 a 14:00 hodin. Dílnu je nutné si předem objednat. Hlavním tématem dílny bude modrotisk a děti si na papíře vyzkouší rezervážní tisk. Dílny se budou konat ve venkovním prostoru před muzeem, v omezeném počtu. Za nepříznivého počasí se dílny ruší. Vstupné je 25 Kč. Objednávejte na emailu: edukace.luhacovice@muzeum-zlin.cz nebo na tel.: 731 632 611, 577 132 883

Kontakt:

PhDr. Blanka Petráková
Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně - Muzeum luhačovického Zálesí
vedoucí muzea, kurátorka sbírky lidového textilu, keramiky a lázeňství
E-mail: muzeum.luhacovice@muzeum-zlin.cz
Tel: +420 606 250 786

Petra Štrofová
PR manažerka
Tel: 736 505 513, e-mail: petra.strofova@14-15.cz
14|15 Baťův institut, příspěvková organizace
14|15 BAŤŮV INSTITUT, Vavrečkova 7040, 760 01 Zlín

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.