31. 8. 2020

Podzimní novinky v Krajské knihovně Františka Bartoše.

Od 1. září 2020 čeká na čtenáře Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně hned několik novinek v oblasti služeb knihovny a zvyšování komfortu čtenářů.


Možnost využívat řadu nových služeb přináší pro čtenáře z Kostelce a Mokré přechod těchto poboček na tzv. automatizovaný knihovní systém. Čtenáři obdrží čipový průkaz, který jim nově umožní využívat kompletní služby knihovny ve všech jejích provozech včetně ústřední knihovny, přístup k online databázím, půjčování eKnih, prodlužování výpůjček prostřednictvím čtenářského konta, online objednávkám a rezervacím nebo online platební bráně. Více na kfbz.cz/online. U knih z těchto poboček se v katalogu zobrazí aktuální dostupnost a kdokoli z registrovaných uživatelů si je bude moci objednat či rezervovat.

Další novinkou je možnost vracení veškerých dokumentů vypůjčených ve kterékoliv ze 13 poboček v ústřední knihovně. „Službu zavádíme na základě přání našich čtenářů, které vyjádřili v loňském dotazníkovém průzkumu spokojenosti se službami knihovny.
Do budoucna bychom rádi ještě dále rozšířili o možnost vracení ve kterékoliv pobočce, nejen v ústřední knihovně," přibližuje vedoucí útvaru služeb veřejnosti Dagmar Marušáková.

Pozornosti čtenářů by jistě neměla uniknout ani třetí zářijová novinka, kterou je online služba Díla nedostupná na trhu (DNNT). Z pohodlí domova se registrovaní čtenáři dostanou zdarma k desetitisícům zdigitalizovaných knih a dalších dokumentů (novin, časopisů atd.), vydaných v České republice před rokem 1989. Jedná se o dokumenty, které jsou chráněny autorským právem (tj. neuplynulo 70 let od smrti autora) a které nejsou dostupné na trhu, včetně případných dalších vydání. „Jde o velmi zásadní krok v přístupu veřejnosti k digitalizovaným dokumentům. Nám i našim čtenářům se tím otevírá nesmírně zajímavá možnost studovat plné texty desítek tisíc knih, aniž by je naše knihovna přímo vlastnila a hlavně se k těmto knihám dostat rovnou z pohodlí domova. Stačí jediné – být registrovaným čtenářem naší knihovny s uhrazenými poplatky. Přístup k DNNT je pro veřejnost zdarma, licenční poplatky autorským svazům hradí Národní knihovna, ve spolupráci se kterou službu poskytujeme," dodává ředitel knihovny Jan Kaňka. Více informací o DNNT na kfbz.cz/dnnt.

Ke změnám dochází od 1. září 2020 také v oblasti ceníku služeb. Navýšen je roční registrační poplatek (o 20 Kč u dospělých čtenářů na 160 Kč, o 10 Kč u studentů a seniorů na 90 Kč) a pokuty za pozdní vrácení. Zvýšení registračního poplatku se netýká dětí do 15 let ani rodinných registrací.

Kontakt:
Mgr. Gabriela Winklerová
Projektová manažerka
tel.: 573 032 505, 734 860 722, e-mail: winklerova@kfbz.cz
Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně, příspěvková organizace
14|15 BAŤŮV INSTITUT, budova 15, Vavrečkova 7040, 760 01 Zlín
www.kfbz.cz / www.facebook.com/zlinknihovna