29. 10. 2020

Aktivity kulturních organizací ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU se znovu přesouvají do online prostředí.

Probíhající nouzový stav opět uzavřel výstavy a zrušil plánované podzimní akce. Kulturní svět se snaží s tímto složitým obdobím vypořádat a přesunuje některé aktivity do virtuálního prostředí. I naše organizace, muzeum, galerie a knihovna, přichází po vzoru jara znovu s rozmanitou nabídkou dostupnou online.


„Už na jaře jsme přizpůsobili naši činnost a začali jsme nabízet návštěvníkům kulturu online. Na webových stránkách 14-15.cz jsme spustili virtuální prohlídky výstav a natočili řadu videí z výstav, které stojí za to vidět. Pomohla i některá média, která přinášela reportáže a rozhovory z našeho prostředí. Nechyběl bohatý program pro čtenáře knihovny a nezapomněli jsme ani na ty nejmenší, pro které organizace připravily online tvořivé dílny. Zůstali jsme s našimi návštěvníky v maximálním kontaktu. Využili jsme všechny dostupné formáty, které nám online prostředí nabídlo. Nyní, kdy jsme vládními opatřeními opět uzavřeni, máme pro návštěvníky velkou nabídku prohlídek a služeb online.", řekla na úvod Petra Kubíková, ředitelka 14|15 Baťova institutu, p.o..

Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně nabízí například eVýpůjčku, kde si čtenáři mohou zapůjčit online knihy z bohaté databáze. Ta obsahuje mj. bestsellery a dlouho rezervované nejžádanější tituly. Novou službou jsou DNNT – Díla Nedostupná Na Trhu. Tato databáze zpřístupňuje zájemcům tisíce digitalizovaných knih a dalších dokumentů, které již nejsou dostupné na knižním trhu. A zmíníme i hudební databázi Naxos Music Library obsahující přes 150 tisíc CD různého žánru. Knihovna připravila také online výtvarnou soutěž pro děti s názvem Kočky, kam se podíváš.

Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně přináší především virtuální prohlídku stálé expozice Prostor Zlín | Řády vidění. Další možností je zalistovat v online archivu čtvrtletníku Prostor Zlín, který galerie vydává více než 20 let. Archiv zahrnuje kompletní vydání od roku 2009 do 2018, které si lze prohlédnout nebo stáhnout v PDF. Galerie ale myslí i na děti. Sice do ní nemohou zavítat osobně, přesto jsou pro ně připraveny virtuální aktivity. Například Galeřiště online, které jednou týdně přinese novou tvořivou dílnu s návodem, jak si doma vyrobit vybraný atraktivní výrobek.

Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně pracuje především s video reportážemi, které byly oblíbené už v jarním období. Zde si můžete prohlédnout například video z výstavy Poslové z vesmíru, meteority a tektity. Na dalších se pracuje a budou postupně představována.

Závěrem připomeneme virtuální prohlídku 14|15 BAŤOVA INSTITUTU, která provede online návštěvníky všemi expozicemi i dalšími zajímavými prostory institutu.

„Na dalším programu intenzivně pracujeme a pevně věříme, že se situace brzy zlepší a otevřeme se pro veřejnost. Nyní nabízíme kulturu online a všem vřele doporučuji nahlédnout a alespoň virtuálně strávit ve výstavních prostorách galerie či muzea hezký čas, využít nabídky služeb knihovny nebo aktuálních doprovodných programů, zejména pro děti.", uzavřela komentář k aktuálnímu dění v institutu Petra Kubíková.

Průběžně lze sledovat novinky a zajímavosti na www.14-15.cz.

Kontakt:
Petra Štrofová
PR manažerka
14|15 Baťův institut, p. o.
M +420 736 505 513
E-mail petra.strofova@14-15.cz