6. 1. 2021

Jaký byl rok 2020 ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU? Náročný, ale zároveň přinášející nové výzvy.

Celosvětová koronavirová epidemie v uplynulém roce převrátila ekonomický, společenský a kulturní život naruby. Víc než polovina roku se nesla v duchu restrikcí a omezení, které utlumily nebo uplně zastavily kulturní dění v České republice. Zavřená divadla, muzea, galerie, zrušené koncerty a další akce. Jak na nové podmínky reagovaly organizace ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU?


„S nastalou situací jsme se vypořádali, jak nejlépe bylo možné. Epidemický stav takového rozsahu jsme v novodobé historii nezažili, nikdy se nezavírala kultura a kulturní činnost pro veřejnost.  Středobodem všeho dění u nás je návštěvník, který k nám přijde za osobním zážitkem, poznáním. Po uzavření jsme tedy ihned přešli alespoň do online prostředí, abychom zůstali s návštěvníky v kontaktu. Každá z organizací vytvořila vlastní online nabídku na nejrůznější aktivity a služby.“, otevřela rozhovor Petra Kubíková, ředitelka 14|15 Baťova institutu, p.o..

Z realizovaných aktivit připomeneme například virtuální prohlídky, ať už celého institutu nebo například stálé galerijní expozice Prostor Zlín | Řády vidění. Byla natočena řada videí v muzeu nebo knihovně, zprostředkovaných jak na webu tak na sociálních sítích. Nechyběl ale ani program pro nejmenší. Ať už šlo o výtvarné dílny galerie, pracovní listy a kvízy k vybraným tématům muzea nebo například čtení pohádek nejen pro děti natočené ve spolupráci s herci Městského divadla Zlín. Naši virtuální návštěvníci měli mimo jiné možnost přečíst si archivní čísla galerijního magazínu nebo se například zapojit do online literárních a výtvarných soutěží knihovny.

Rozvolněné léto umožnilo uskutečnit atraktivní výstavy a akce v celém komplexu 14|15 BAŤOVA INSTITUTU. Otevřela se knihovna, muzeum i galerie, otevřely se konferenční prostory a proběhla spousta akcí na platformě i koncert na střeše. Návštěvnost byla nadstandardní, ohlasy velmi pozitivní. Podzim ale vrátil kulturu opět do uzavřeného režimu.  

„Ráda bych velmi poděkovala také médiím, která se zajímala v době uzavření o náš alternativní program. Vzniklo mnoho reportáží s regionální televizí, byly odvysílány rádiové upoutávky na naše online služby. Této spolupráce si velmi vážíme. Pro návštěvníky byl a je připraven pestrý online program, virtuální prohlídky a možnosti jak zážitků, tak vzdělání. Protože epidemie bohužel ještě není u konce, stále pracujeme s online nástroji a je snaha zajistit kvalitní obsah, kterým bychom rádi lidem zpestřili dny. Všem zájemcům doporučujeme průběžně sledovat web 14-15.cz, kde je přehledně uveden veškerý aktuálně dostupný program muzea, galerie a knihovny, odkazy na online prohlídky a další služby. Určitě připomenu i týdenní newsletter, k jehož odběru se lze přihlásit na našem webu. Můžete tak mít každý týden přehled o programu a připravených zajímavostech ze 14|15 BAŤOVA INSTITUTU.“, uzavřela zhodnocení loňského roku a popsala současný stav paní Kubíková.   

14|15 BAŤŮV INSTITUT přeje šťatný nový rok, hodně zdraví, štěstí, pohody a mnoho společných kulturních zážitků v roce 2021!

Kontakt:
Petra Štrofová
PR manažerka
14|15 Baťův institut, p. o.
M +420 736 505 513
E-mail petra.strofova@14-15.cz