19. 3. 2021

Muzeum otestovalo antigenními testy všechny své zaměstnance.

Zaměstnanci příspěvkové organizace Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně v úterý 16. března 2021 absolvovali antigenní testování. Muzeum tak zareagovalo na vládní nařízení, podle něhož je povinnost testovat v organizacích a firmách zaměstnávajících nad 50 osob pravidelně všechny své zaměstnance. Testování se bude opakovat pravidelně jednou týdně až do doby, kdy to přestane epidemiologická situace vyžadovat.


„Pro testování jsme vyčlenili jednu speciální místnost, která je velmi dobře přístupná z venkovních prostor. Dnes jsme otestovali 45 našich zaměstnanců, u všech byl výsledek na přítomnost viru COVID-19 negativní," řekl ředitel muzea Pavel Hrubec. Na testování si příspěvková organizace přizvala externí společnost z holdingu ROYAL SPA, aby tak zabezpečila celé testování co nejefektivněji a nejrychleji a zároveň tak splnila všechna potřebná hygienická opatření a pravidla.

Testování všech lidí mobilním testovacím týmem složeným ze zdravotníků netrvalo ani hodinu, do 15 minut každý obdržel výsledek testu. Někteří zaměstnanci využili možnosti vzít si potvrzení o výsledku testu, které jim poslouží například při návštěvě jejich blízkých v domovech pro seniory.

Každý zaměstnanec před testem musel vyplnit dotazník a mít s sebou občanský průkaz a kartičku zdravotní pojišťovny. „Antigenní testy mohou lidé podstoupit opakovaně vždy po třech dnech. V případě testů prováděných metodou RT-PCR je to pak až po pěti dnech. Pokud člověk prodělal onemocnění s pozitivním výsledkem na Covid-19, je možné se nechat zdarma testovat až po uplynutí 90 dnů od prvního RT-PCR testu s pozitivním výsledkem," upřesnila Veronika Záhorská, ředitelka Léčebných lázní Luhačovice – Sanatorium Miramare, jejíž mobilní tým zdravotníků v muzeu testy provedl.

V případě, kdy je výsledek testu u zaměstnance pozitivní, okamžitě mobilní tým informuje testovaného o dalším postupu a o tom, jak se má zachovat. V ten stejný den musí absolvovat ještě test prováděný metodou RT-PCR, který případnou nákazu virem COVID-19 potvrdí. Během dnešního testování v muzeu to ale nebylo podle slov ředitele vůbec zapotřebí řešit. S testováním v Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně hodlají pokračovat nezbytně nutnou dobu, určitě i v průběhu dubna a následně podle epidemiologické situace v regionu či v celé republice.

Kontakt:
Ing. Silvie Lečíková
Vedoucí obchodního oddělení
Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, p. o.
14|15 BAŤŮV INSTITUT, Vavrečkova 7040, Zlín
E-mail: silvie.lecikova@muzeum-zlin.cz
Tel: 734 769 971