25. 5. 2021

Výstava básníků Otokara Březiny a Jakuba Demla v galerii.

Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně sídlící ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU zve na novou výstavu Otokar Březina a Jakub Deml – A bude to slavná chvíle. Rukopisy básníků, které doprovází výtvarná díla Josefa Váchala, Bohuslava Reynka, Františka Bílka a Otty Stritzka, jsou k vidění v Grafickém kabinetu v 2. podlaží budovy 14 do 11. července 2021.


Výstava přibližuje osudy dvou velkých českých tvůrců – jednoho opěvovaného a druhého stejně tak proklínaného, ve svých počátcích ve vztahu mistra a žáka – Otokara Březiny (1869–1929) a Jakuba Demla (1878–1961). Do jejich životního přátelství je možné nahlédnout prostřednictvím vzájemných dopisů a výtvarně zajímavých a svébytných rukopisů.

Výstavu provázejí díla jejich současníků a zároveň v různých životních etapách blízkých přátel Bohuslava Reynka a Josefa Váchala. „Oltář Mystiků, jedno z nejvýznamnějších Váchalových děl, které se zde objevuje, jsme také zvolili jako ústřední motiv vizuálů, který výstavu doprovází." uvádí kurátor výstavy Pavel Petr. V úzkém výběru jsou dále vystavená díla sochaře Františka Bílka a malíře Otty Stritzka. Celá výstava nese ohraničení krajinou kolem Staré Říše.

„Kromě rukopisů básníků, uvidíte také vzácné knihy z jejich soukromých knihoven. Jedním z nejstarších spisů, se kterým se návštěvníci setkají, je například Torquato Tasso Osvobozený Jeruzalém z roku 1667." dodává kurátor Pavel Petr.

Ze současných malířů, kteří tyto výstavy pravidelně doprovázejí, je ve vstupní části vytvořená koláž nazvaná Mosaika pro Otokara Březinu a Jakuba Demla – Tady přechází smích. Pozvání tentokrát přijal Dezider Tóth, Matěj Lipavský, Jan Slovák, Pavel Preisner, Timo, Pavel Piekar, Vladimír Havlík, Rostislav Valušek, Petr Veselý a Juliana Stritzková – Jirousová.

Tak jako u předchozích výstav z cyklu (v předchozích letech se konala v Grafickém kabinetu Krajské galerie ve Zlíně výstava Jiřího Kuběny a Vítězslava Nezvala, Karla Hynka Máchy, Karla Hlaváčka, Jiřího Koláře, Karla Jaromíra Erbena spolu s Alénem Divišem a Jiřího Karáska ze Lvovic) se i tato koná ve spolupráci s Památníkem národního písemnictví. Dalšími zapůjčiteli jsou Moravská zemská knihovna v Brně, Galerie hlavního města Prahy, Galerie Vysočiny v Jihlavě a několik významných soukromých majitelů.

Výstava potrvá v Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně do 11. července 2021. Veřejnost je také zvána na komentovanou prohlídku s kurátorem výstavy, která se uskuteční dle vývoje situace 22. června 2021. Během výstavy se bude konat večer poezie z posledních básní Jakuba Demla – Tady přechází smích! Více informací na www.galeriezlin.cz.

Kontakt:
Mgr. Šárka Michalíková
Public relations
Tel: 733 162 977, e-mail: sarka.michalikova@galeriezlin.cz
Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně
14|15 BAŤŮV INSTITUT, Vavrečkova 7040, 760 01 Zlín

Petra Štrofová
PR manažerka
Tel: 736 505 513, e-mail: petra.strofova@14-15.cz
14|15 Baťův institut, příspěvková organizace
14|15 BAŤŮV INSTITUT, Vavrečkova 7040, 760 01 Zlín