11. 6. 2021

První autorské čtení z cyklu Básníci v prostoru Zlín 2021 a finále dvou aktuálních výstav.

Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně startuje svůj tradiční cyklus letních autorských čtení českých (i slovenských) básníků. První setkání se uskuteční v pondělí 14. června od 18.30 ve stálé expozici, 2. podlaží budovy 14. Pozvání přijali básník a saxofonista Jan Štolba, zpěvák Ondřej Havelka a básník Josef Straka.


Básníci v prostoru Zlín je známý cyklus autorských čtení českých i slovenských básníků, který pořádá krajská galerie sídlící ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU v pravidelných červnových termínech a to už od roku 2010. Večery poesie jsou komponované vždy s hudbou a doprovázené slovem některého z literárních historiků. Další setkání s básníky proběhnou v červenci.

„Poezie slovy maluje obrazy. Jsem ráda, že Pavel Petr, který akci organizuje, léta přináší mezi díla slavných výtvarníků večery, ve kterých se prolíná literatura, hudba, filozofie, divadlo s výtvarným uměním. Propojuje lidi různých profesí, aby se galerie otevřela všem milovníkům umění. Básnici v prostoru Zlín jsou zavedenou akcí, která do Zlínského kraje přivedla hvězdy ve svém oboru a současně představila nové talenty." uvedla Zuzana Fišerová, radní pro kulturu.

Rádi bychom ale připomněli i dvě výstavy, které končí 27. června a návštěvníci tak mají posledních pár dnů na jejich návštěvu.

První výstavou je Zlínský okruh VII. Malíři, sochaři, grafici i jeden fotograf, ale zejména přátelé i profesní kolegové, které dal dohromady unikátní životní prostor jménem Zlín, se na společné výstavě představují poprvé na domácí půdě krajské galerie. Zdeněk Gajdoš, René Hábl, Radim Hanke, Lubomír Jarcovják, Zdeněk Macháček, Kamil Mikel, Pavel Preisner, Ivo Sedláček, Zdeněk Šmíd a jejich hosté Martin Čada, Petr Horák z Milotic, Jan Slovák a Libor Stavjaník dávají nahlédnout nejen do svých ateliérů, ale zejména na to, co v nich v těchto nelehkých časech vzniklo. V úterý 22. června od 18 hodin proběhne závěrečná komentovaná prohlídka s autory.

Druhá výstava Bedřich Baroš (1936-1974) – Soužití s uměním přibližuje život a malířské dílo uvedeného autora, který patří k výrazným představitelům výtvarné scény Zlína šedesátých let 20. století. Přestože se zpočátku věnoval především kariéře hokejového brankáře, v roce 1961 propadl výhradně světu umění. Více o životě a tvorbě malíře se návštěvníci dozvědí na komentované prohlídce s kurátorkou Pavlínou Pyšnou v úterý 15. června. v 17.00. Derniéra výstavy, která nese název Pod zvolna tonoucími nebesy, se uskuteční 25. června od 18.30 hodin. Komponovaný večer vzpomínek věnovaných Bedřichu Barošovi doprovodí kapela Double Guitar Band a hostem večera bude Helena Čermáková.

Kontakt:
Mgr. Šárka Michalíková
Public relations
Tel: 733 162 977, e-mail: sarka.michalikova@galeriezlin.cz
Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně
14|15 BAŤŮV INSTITUT, Vavrečkova 7040, 760 01 Zlín

Petra Štrofová
PR manažerka
Tel: 736 505 513, e-mail: petra.strofova@14-15.cz
14|15 Baťův institut, příspěvková organizace
14|15 BAŤŮV INSTITUT, Vavrečkova 7040, 760 01 Zlín