7. 8. 2021

Poznejte baťovskou architekturu Zlína originálním způsobem při projížďce autobusem.

Jsou různé způsoby, jak se seznámit s baťovskou architekturou. Jedním z dobrých příkladů je návštěva Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně, která se tématu věnuje. Další možností, jak baťovskou architekturu nejen fakticky poznat, ale jak ji i reálně zažít, je komentovaná prohlídka při projížďce autobusem. Zájemci si mohou už nyní zakoupit svůj lístek na termíny 18. nebo 25. srpna 2021 od 17 hodin. Tento program pořádá 14|15 BAŤŮV INSTITUT ve spolupráci s krajskou galerií.


"Komentovaná vyjížďka Poznávejme baťovskou architekturu města Zlína je už několik let stálicí letního programu 14|15 BAŤOVA INSTITUTU. Jde o atraktivní oblíbenou formu, jak zprostředkovat jedno z baťovských témat místním a především turistům, kteří přijíždí do Zlína. Termínů není mnoho, jedná se o sezónní program, proto doporučuji s koupí lístků neotálet", uvedla k chystanému programu Petra Kubíková, ředitelka 14|15 Baťova institutu, p.o.

Kurátoři krajské galerie při vyjížďce seznamují účastníky s baťovskou architekturou, významnými osobnostmi a budovami města Zlína přímo v místech, kde se nacházejí. Prohlídková trasa začíná u 14|15 BAŤOVA INSTITUTU, dále vede přes Čiperovu vilu na Burešově, obytnou čtvrť Zálešná a Podvesná, až k Věžovým a „Morýsovým" domům. Autobus následně pokračuje jízdu přes Obeciny, kolem současné Malé scény ke Kolektivnímu domu a Vile Jana Antonína Bati, kde je komentovaná zastávka. Na závěr vede trasa přes Náměstí Práce okolo Památníků T. Bati a Obchodního domu. Projížďka trvá přibližně dvě hodiny a končí opět u 14|15 BAŤOVA INSTITUTU. Každý účastník obdrží také tištěného průvodce prohlídkové trasy.

Tyto prohlídky je vhodné doplnit návštěvou stálé expozice architektury v Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně s názvem Prostor Zlín | Řády vidění, která představuje vývoj baťovské architektury s důrazem na dobu největšího rozvoje města Zlína od 20. do 40. let 20. století prostřednictvím modelů, dobových fotografií, plánů a vizualizací budov.

„Baťovská architektura ve Zlíně je naprosto jedinečná, jak svou ideou, tak z hlediska ucelenosti i celkové koncepce rozvoje města. Projít a vnímat všechny její podoby, je časově náročný úkol. Jízda autobusem a navíc i s výkladem – to jistě ocení všichni, kteří chtějí architekturu Zlína pořádně poznat/prozkoumat. Věřím, že prázdninové jízdy za architekturou budou nezapomenutelným zážitkem", dodala Zuzana Fišerová, radní pro kulturu a školství Zlínského kraje.

Vstupenky jsou k zakoupení jak na recepcích 14|15 BAŤOVA INSTITUTU, tak v online předprodeji. Více informací na www.14-15.cz.

Kontakt:
Petra Štrofová
PR manažerka
14|15 Baťův institut, p. o.
M +420 736 505 513
E-mail petra.strofova@14-15.cz