6. 9. 2021

Pozvánka na vernisáž Zlínského salonu mladých. Výstava představí témata rezonující mezi mladými umělci.

Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně zve na vernisáž Zlínského salonu mladých 2021 s podtitulem Země pod nohama, která proběhne v úterý 7. září od 17.00. Výstava současného umění, která představuje mladou generaci umělců z České a Slovenské republiky, je k vidění ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU a také v Památníku Tomáše Bati od 8. září do 31. října.


Letošní už osmý ročník Zlínského salonu mladých je v mnohém jiný. S přechozími jej spojuje především název a zaměření na mladší uměleckou scénu. Vedle změn, které se týkají výběru umělců a vzniku jejich děl, přichází i s dalšími koncepčními změnami. „Vystavující k účasti nevyzývala jury, ale oslovovala je kurátorská dvojice Tereza Záchová a Nikolas Bernáth na základě tematické linky, kterou si vytkli. Jury si však ponechala úlohu, která jí v tradičním salonu nejvíc přísluší – posoudit jednotlivé umělecké realizace se záměrem doporučit díla zvláště vhodná k zakoupení do sbírky pořádající instituce. Do jisté míry se tak vracíme k praxi, která byla jednou z hlavních charakteristik někdejších baťovských salonů. Jejich cílem bylo nakoupit mimořádná umělecká díla pro nově vznikající veřejnou galerii." vysvětluje ředitel Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně Václav Mílek.

Na přehlídce se objevují díla třinácti autorek, autorů a skupin a představuje témata, která v tvorbě mladých umělců a umělkyň rezonují. „Popření klimatické změny udělalo v umění poměrně silnou trendovou čáru. Klimatické změny však nepřišly ze dne na den. Jsme svědky intenzivního rozpadu názorů, začínajících nepokojů, politické nestability, ekologických bojů, které sílí a nabírají novou intenzitu ve světě. Hrozby populismu se tak týkají nás všech, ať již v obecné univerzalitě, jako je půda, teritorium, místo či region nebo v aktuálních problémech migrace, ekologie, postkolonialismu či nový nástup nacionalismu." popisuje kurátorka výstavy Tereza Záchová. Objevují se tak zde například díla zabývající se plastovým odpadem, videoeseje na téma domestikace nebo dokument o záhadném chátrajícím místě bývalého úhelného dolu. Zlínská krajina zase inspirovala dvojici Karin Šrubařovou a Nikolu Brabcovou k vytvoření haptické materiální laboratoře. Jejich poetika zasahuje do experimentů s bylinami a zkušeností samotné přírody a jejím tichým pozorováním a porozuměním.

V druhé části výstavy nainstalované v Památníku Tomáše Bati s podtitulem Nebe nad hlavou se pak objevují díla, která se zabývají fenoménem ghost flights, možností znovuobjevení a využití raných dopravních technologií a strojů v dnešním plně automatizovaném světě, ale také silné introspektivní dílo Roberta Gabrise zabývající se původem a rodinnou historií.

"Je důležité, aby galerie financované z veřejných prostředků dávaly prostor mladým umělcům. Objevit talent vyžaduje nejen dobrý instinkt, ale především systematickou práci kurátorů. Myslím, že Krajské galerii výtvarného umění se to daří. Nevybírá díla líbivá, ale taková, která vzbuzují diskuzi. Ekologie a klimatické změny jsou v dnešní době tématem, kterým se musíme zabývat. Věřím, že Zlínsky salón mladých rozproudí debatu o umění i společnosti." komentuje výstavu Zuzana Fišerová, radní pro kulturu a školství Zlínského kraje.

Návštěvníci jsou také zváni na komentované prohlídky, které proběhnou v neděli 12. září v 15.00 a v pátek 17. září v 17.00.

Záštitu nad Zlínským salonem 2021 převzali ministr kultury České republiky Lubomír Zaorálek, hejtman Zlínského kraje Radim Holiš, primátor statutárního města Zlína Jiří Korec. Projekt se uskutečňuje za finanční podpory Ministerstva kultury České republiky, Zlínského kraje a statutárního města Zlína. Více informací naleznete na www.galeriezlin.cz.

Kontakt:
Mgr. Šárka Michalíková
Public relations
Tel: 733 162 977, e-mail: sarka.michalikova@galeriezlin.cz
Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně
14|15 BAŤŮV INSTITUT, Vavrečkova 7040, 760 01 Zlín

Petra Štrofová
PR manažerka
Tel: 736 505 513, e-mail: petra.strofova@14-15.cz
14|15 Baťův institut, příspěvková organizace
14|15 BAŤŮV INSTITUT, Vavrečkova 7040, 760 01 Zlín

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.