13. 9. 2021

Miniaturní botičky v Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně.

Po letních prázdninách nabízí zlínské muzeum novou krátkodobou výstavu DROBNÁ KRÁSA ANEB MINIATURY OBUVI. Název výstavy říká vše: soubor dekoračních a reklamních předmětů ve tvarech skutečné či fantaskní obuvi z různých časových období a různých destinací zamířil po letech z přítmí depozitáře za návštěvníky.


„Droboučké dámské rokokové střevíčky, lodičky, tradiční japonská obuv či pryžové galoše a řada dalších jsou propracované do nejmenších detailů a jsou dokladem úžasné lidské tvořivosti a umu," říká kurátor výstavy a současně kurátor obuvnické sbírky Michal Heinrich.

Část exponátů tvoří například reklamní předměty dnes už bývalých československých obuvnických podniků, které byly v éře socialismu poměrně oblíbeným artiklem a které měl doma – zejména na Zlínsku – prakticky každý. Neméně zajímavou součástí výstavy jsou archeologické nálezy. „Plastiky ve tvaru obuvi pocházejí z doby bronzové a železné," uvedl kurátor. Titěrnost a dokonalost provedení miniaturních botiček vyniká v některých případech i díky umístění v těsné blízkosti jejich předloh ve skutečné velikosti – především pak u lidové a exotické obuvi z různých koutů světa.

Pro návštěvníky bude asi nejatraktivnější kolekce sběratelských předmětů zachycujících dámskou obuv v minulých staletích. Více kurátor Michal Heinrich: „Většinu z nich daroval do muzejní sbírky Jan Pivečka, známý podnikatel a obuvník ze Slavičína, který je získal během svých četných cest po světě. Právě tato kolekce posloužila jako předloha pro soubor fotografií použitých pro výstavní účely."

Výstava DROBNÁ KRÁSA byla zahájena 10. září v prostorech krátkodobých výstav muzea ve 14. budově 14|15 BAŤOVA INSTITUTU a potrvá do února příštího roku. Pokud platí, že „co je malé, to je milé", pak to bude jedna z nejmilejších výstav zlínského Muzea jihovýchodní Moravy v této sezóně.

Více na www.muzeum-zlin.cz.

Kontakt:
Ing. Silvie Lečíková
Vedoucí obchodního oddělení
Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, p. o.
14|15 BAŤŮV INSTITUT, Vavrečkova 7040, Zlín
E-mail: silvie.lecikova@muzeum-zlin.cz
Tel: 734 769 971

Petra Štrofová
PR manažerka
14|15 Baťův institut, příspěvková organizace
14|15 BAŤŮV INSTITUT, Vavrečkova 7040, 760 01 Zlín
Tel: 736 505 513, e-mail: petra.strofova@14-15.cz

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.