20. 9. 2021

Výstava fotografií Roberta Vana ve zlínském muzeu.

Pouhý jeden měsíc – od 24. září do 24. října – budou mít příznivci fotografie příležitost navštívit výstavu fotografií jednoho z nejvýraznějších domácích autorů posledních dekád, Roberta Vana.


Výstava s názvem Fotografie nemusí být vždy ostrá bude k vidění v ne právě tradičním prostoru stálé expozice Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně Princip Baťa. „Po prázdninové zkušenosti, kdy tento prostor ozvláštnila instalace autorů Společnosti Jindřicha Chalupeckého, jsme se rozhodli znovu nabídnout návštěvníkům další ´přidanou hodnotu´," řekl ředitel muzea Pavel Hrubec. „Jsme víc než rádi, že se nám podařilo získat pro spolupráci autora tak výjimečného, jakým Robert Vano rozhodně je."

Robert Vano (* 1948) emigroval v r. 1967 do USA, kde začínal jako kadeřník, vizážista a asistent fotografů. Vypracoval se postupně na samostatného fotografa a v 80. letech pracoval pro přední světové značky. Po návratu do Československa se stal kreativním ředitelem českého vydání Elle, byl i ředitelem agentury CzechoslovakModels. Od roku 2009 je na volné noze a věnuje se fotografování především na klasický film a zpracování snímků dnes už ojedinělou technologií platinotypie. Vydal několik fotografických publikací, vystavoval v New Yorku, Miláně i Paříži. V roce 2010 získal Evropskou cenu Trebbia za tvůrčí činnost.

Zlínská výstava bude slavnostně zahájena v pátek 24. září v 17 hodin za přítomnosti Roberta Vana a nabídne podle autora zvláštní výběr. „Snažím se, aby výstavy nebyly pokaždé stejné. U Zlína jsem si říkal, že by se tam hodily fotky s letadlem, kluci na motorkách a podobně," uvedl Vano. Fotografie z výstavy budou prodejné a představují originální investici do umění.

Na zahájení výstavy naváže 24. září od 18:30 hodin také beseda s Robertem Vanem. Během ní bude povídat o práci i svém životě a odpovídat na dotazy diváků. Dalším skvělým bonusem k výstavě je celodenní workshop změřený na portrét a glamour, který Robert Vano povede v prostorách muzea 25. září, a na nějž se mohou přihlásit začínající i zkušení fotografové. „Prolnutí těchto aktivit muzea se slavnostním Dnem Zlínského kraje považuji za velice šťastné," komentovala chystaný program radní pro školství a kulturu Zuzana Fišerová.

Veškeré informace k výstavě, besedě i workshopu jsou dostupné na www.muzeum-zlin.cz.

Kontakt:
Ing. Silvie Lečíková
Vedoucí obchodního oddělení
Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, p. o.
14|15 BAŤŮV INSTITUT, Vavrečkova 7040, Zlín
E-mail: silvie.lecikova@muzeum-zlin.cz
Tel: 734 769 971

Petra Štrofová
PR manažerka
14|15 Baťův institut, příspěvková organizace
14|15 BAŤŮV INSTITUT, Vavrečkova 7040, 760 01 Zlín
Tel: 736 505 513, e-mail: petra.strofova@14-15.cz

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.