25. 10. 2021

Podzimní přednáškový cyklus v knihovně představí Česko jako velmoc historických zahrad a parků.

Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně zahájí ve středu 27. října přednáškový cyklus věnovaný historickým zahradám a krajinářským parkům České republiky. Přednášet bude Lenka Křesadlová z Národního památkového ústavu v Kroměříži, kterou v prosinci doplní její kolega archeolog Jiří Janál.


Historické zahrady a parky jsou kouzelným světem plným příběhů. Ještě v devatenáctém století byla zahrada považována za vrcholné umělecké dílo, při jehož vzniku se museli spojit umělci z mnoha oborů s přírodou. Společně vytvářeli živé dílo, udržované v plné svěžesti rukama generací zahradníků. Jednotlivá slohová období, ale i záliby a společenské postavení majitelů jim vtiskly osobitý charakter, strukturu a vnitřní řád.

„Naše země je plná zajímavých historických zahrad a parků z nejrůznějších období. Jsme v tomto směru velmocí a je snaha o tyto památky náležitě pečovat a pomocí i moderních metod jim vracet jejich mnohdy ztracenou krásu. Určitě si naši pozornost zaslouží, protože řada z nich je tak cenná, že byla zapsána na Seznam světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO," uvádí Lenka Křesadlová.
Posluchači jsou zváni k objevování tohoto pozoruhodného světa prostřednictvím série čtyř přednášek, které připravili Ing. Lenka Křesadlová, Ph.D., a Mgr. Jiří Janál z kroměřížského odborného pracoviště Národního památkového ústavu.

Přednášky se uskuteční v ústřední knihovně, v sále A, vždy od 17 hodin:
27. 10. | Kouzlo středověku a renesance v našich zahradách | Lenka Křesadlová
3. 11. | Kouzlo baroka v našich zahradách | Lenka Křesadlová
1. 12. | Kouzlo našich krajinářských parků | Lenka Křesadlová
8. 12. | Příběhy zahradní archeologie | Jiří Janál

„Římský filozof a státník Cicero údajně řekl, že pokud máme zahradu a knihovnu, máme vše, co potřebujeme. Tento cyklus přednášek naznačuje, že ve Zlínském kraji máme co nabídnout, třeba spoustu zajímavých podnětů a inspirací od lektorů, které zajistila krajská knihovna. Umění jde ruku v ruce se vzděláváním, a to je výborná kombinace," uvedla Zuzana Fišerová, radní pro kulturu a školství.

Více na www.kfbz.cz/zahrady.

Kontakt:
Mgr. Gabriela Winklerová
tel.: 573 032 505, 734 860 722, e-mail: winklerova@kfbz.cz
Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně
Vavrečkova 7040, 760 01 Zlín
kfbz.cz / info@kfbz.cz / facebook.com/zlinknihovna

Mgr. Petra Zelinková
pracovnice PR, Národní památkový ústav, ÚOP v Kroměříži
tel.: 775 442 269, e-mail: zelinkova.petra@npu.cz
www.npu.cz/uop-kromeriz
www.facebook.com/pamatkari.kromeriz

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.