4. 2. 2022

KOMenský v KOMiksu. Výstava o Učiteli národů tak trochu jinak

Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně zve na netradiční výstavu, která komiksovým způsobem zpracovává životní příběh Jana Amose Komenského. Její autoři – Klára Smolíková a Lukáš Fribrich zábavnou formou představují na 25 panelech život a dílo Učitele národů. Výstava je veřejnosti zdarma přístupná ve vstupní hale ústřední knihovny od 2. do 26. února 2022.


Expozice provází celým životem Jana Amose Komenského, od raného dětství přes nejproduktivnější léta až po stáří. Věnuje se příběhům jeho života, vědecké, kněžské i učitelské dráhy, to vše v kontextu atmosféry doby, ve které žil, včetně dramatických okamžiků, jako byla třicetiletá válka, mor a chudoba. Záměrem autorů bylo v neposlední řadě zprostředkovat Komenského nadčasové postoje, hodnoty a názory.
Příběh J. A. Komenského sepsala spisovatelka, scenáristka a lektorka Klára Smolíková za odborné spolupráce PhDr. Markéty Pánkové. Svými obrazy ho doprovodil komiksový ilustrátor Lukáš Fibrich. „Kromě toho, že mě Komenský zajímá, uvítal jsem nabídku se na tom podílet hlavně proto, že mám možnost kreslit Komenského pro děti. Je totiž často zobrazován jako zbytečně veliký suchar, ale tady jsme ho dokázali představit živějšího, protože ten člověk byl velmi zajímavý a živý. A myslím, že je živý dodnes. A osobně si myslím, že Komenský měl smysl pro humor, takže by se mu to líbilo a uvítal by to, " říká Lukáš Fibrich. Výstavu doplňují interaktivní hrací prvky pro nejmenší návštěvníky, jejichž autorkou je Andrea Koblasová. Pro školní třídy a dětské návštěvníky jsou připraveny pracovní listy k ověření na výstavě nabytých vědomostí a metodické listy.

„Komiksové zpracování života a díla J. A. Komenského by se na první pohled mohlo jevit jako expozice určená výhradně dětem a mladé generaci, nicméně je určena všem zájemcům bez rozdílu věku," zve k návštěvě ředitel knihovny Jan Kaňka.

Výstava KOMenský v KOMiksu je součástí programu národních oslav Komenského,
které začaly v září 2020 v Pantheonu Národního muzea u příležitosti 350. výročí úmrtí tohoto velikána, a pokračují až do letošního roku, kdy si připomeneme 430. výročí jeho narození. Za zapůjčení výstavy děkujeme Národnímu pedagogickému muzeu a knihovně J. A. Komenského.

„Komenskému by se jistě líbilo, že výstava naplňuje jeho představu, aby učitelé méně učili a žáci se více naučili. Komiks je dobrou cestou, jak zaujmout pozornost dítěte, jak ho vzdělávat, aniž bychom ho k něčemu nutili," uvedla Zuzana Fišerová, radní pro oblast kultury a školství a ke komiksovému zpracování dodala: „Nemusíme přistupovat k osobnostem dějin s posvátnou pietou, byli to lidé, kteří ve své době žili poměrně bouřlivé životy a rozhodně se nebrali tak vážně, jak si často namlouváme."

Více na www.kfbz.cz/komensky-v-komiksu.

Kontakt:
Mgr. Gabriela Winklerová
tel.: 573 032 505, 734 860 722, e-mail: winklerova@kfbz.cz
Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně, Vavrečkova 7040, 760 01 Zlín

 

Foto: archiv KFBZ

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.