12. 4. 2022

Rozmanitý kulturní program na jednom místě

V krajském kulturně vzdělávacím centru 14|15 BAŤŮV INSTITUT se stále něco děje. Z bohatého jarního programu muzea, galerie i knihovny si zajisté vyberou milovníci literatury, cestování, tradic i malířství.


„I když jaro probudilo přírodu a více nás to láká ven, nabídka našich paměťových institucí je velkou konkurencí, která láká k návštěvě. Výroba šperků, výstavy, přednášky – ideální čas kombinovat aktivity venku s těmi tvořivými v muzeu, galerii a knihovně. Věřím, že se na některé kulturní akci potkáme," uvedla Zuzana Fišerová, radní pro oblast kultury a školství.

Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně představí návštěvníkům prostřednictvím panelové výstavky Vajíčko malované, z lásky darované tradiční zvyky dodržované v období Velikonoc ve starém Zlíně. Doplněna je ukázkami kraslic ze sbírek zlínského muzea. Doprovodný rodinný program Zelený čtvrtek v muzeu, který se bude konat 14. dubna 2022 v čase 10.00–12.00 a 13.00–17.00, nabídne tvořivé dílny, ukázky různých stylů zdobení kraslic, pletení tatarů, výrobu velikonočních dekorací z vizovického pečiva i přípravu tradičních velikonočních pokrmů.

Na pátek 22. dubna připravil Klub H+Z a Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně nejen pro milovníky cestování komponovaný program Cestovatelské legendy Hanzelka a Zikmund k připomenutí 75. výročí startu legendární dvojice na její první cestu Afrikou a Jižní Amerikou. Milým překvapením pro sběratele i cestovatele může být zvláštní edice turistické známky vydané k výročí, která se od tohoto dne bude prodávat na recepci 14. budovy.

Tvoření nabídne muzejní dílna Do jarních dnů s novým šperkem v sobotu 23. dubna v expozici Princip Baťa: Dnes fantazie, zítra skutečnost. Na dílně si děti od 5 let i dospělí vyrobí šperky, se kterými se ozdobí jako baťovská žena.
Nostalgickou atmosféru nabízí krátkodobá muzejní výstava Hlavu vzhůru! Furt se de!, která přenese návštěvníky do knih jejich dětství. Oblíbenou malířku několika generací Marii Fischerovou-Kvěchovou připomínají v záplavě barev a vzorů ukázky jejího díla, nechybí ani pohled do života velké průmyslnické rodiny Fischerových. K vidění je zde i část její rozsáhlé sbírky hraček a řada příjemných zákoutí. K vystavě je nejen pro děti připraven doprovodný program. Den matek mohou děti oslavit 8. května v čase 10.00–12.00 a 14.00–16.00 na tvořivé dílně Srdíčko mamince k svátku a užít si společný čas s maminkou při výrobě přání nebo polštářku ve tvaru srdíčka podle Marie Fischerové-Kvěchové. Dílna pro děti je doplněná o komentovanou prohlídku výstavy s kurátorkou.

Vedle této rozsáhlé výstavy najdou návštěvníci panelovou výstavu Zázračné oči a ruce Ludvíka Kadlečka, která představuje prostřednictvím originálních výtvarných návrhů jednoho z význačných tvůrců zlínského dětského filmu, výtvarníka ateliéru Hermíny Týrlové, a jeho práci na seriálu Ferda mravenec.

Poutavé výstavy nabízí také Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně. Jednou z nich je Jan Honsa (1876–1937) – Samotář se srdcem venkovana. Tuto výstavu a zajímavosti ze života tohoto pozapomenutého českého krajináře představí její kurátorka Pavlína Pyšná v úterý 17. 5. v 17 hodin.

V grafickém kabinetu galerie je už jen do 1. května k vidění významný cyklus grafických listů Caprichos, který vytvořil španělský malíř Francisco Goya. Cyklus osmdesáti grafických listů, který vytvořil v letech 1793–1799 a nazval Los Caprichos (Rozmary), obsahuje motivy nočních můr, neřestí a výstředností. Je považován za jedno z jeho vrcholných děl se satirickým tónem kritizujícím dobovou společnost. Poslední komentovaná prohlídka s kurátorkou výstavy se uskuteční v úterý 26. 4. v 17 hodin.

Zajímavý program nabídne ještě také festival Literární jaro Zlín 2022. Legendu o Svedrupovi a Zlínský dekameron představí 20. 4. v 17 hodin v Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně malíř, básník, prozaik a sochař Jaroslav Kovanda, nositel Ceny města Zlína. Atmosféru večera podtrhne hudební doprovod harmonikáře Šímy. Předposlední pořad festivalu 27. 4. od 17 hodin bude patřit poezii. Básník a člen Řádu menších bratří, františkánů, Marek Jan Vilímek bude číst na střešní terase budovy 14 ze svých dosud vydaných sbírek i novější tvorby. Pořadem provede Milan Ohnisko a Pavel Petr za doprovodu Horňácké muziky z Velké nad Veličkou s primášem Petrem Kubíkem v tradiční hduecké sestavě se sólovým zpěvákem Jožkou Slovákem. A Literární jaro Zlín 2022 uzavře 29. 4. Zlínský literární řetěz, kdy ukázky z děl zlínských autorů představí Marie Vojtěchová Vančurová, Gustav Řezníček, Nikola Hauerlandová, Jan Kaňka, Zuzana Fišerová a další osobnosti. Pořad doprovodí houslové duo: koncertní mistr Filharmonie Bohuslava Martinů Pavel Mikeska a Alena Strojilová.

Více informací na www.muzeum-zlin.cz, www.galeriezlin.cz, www.kfbz.cz a www.14-15.cz.

Kontakt:
Alena Babicová
PR manažerka
14|15 Baťův institut, příspěvková organizace
14|15 BAŤŮV INSTITUT, Vavrečkova 7040, 760 01 Zlín
Tel: 736 505 513, e-mail: alena.babicova@14-15.cz

 

Foto: Pohled do výstavy Francisco Goya: Capricos - Rozmary (1793-1799), cyklus grafických listů

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.