1. 6. 2022

Básníci v prostoru Zlín 2022

Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně zve na večery poesie přímo mezi uměleckými díly ve stálé expozici. Již po třinácté bude v pravidelném červnovém termínu hostit cyklus Básníci v prostoru Zlín. Setkání doplňuje hudební vystoupení a uvádí ho přední osobnosti literární scény.


První setkání se uskuteční 2. 6. s hudebním a filmovým kritikem a novinářem Janem Rejžkem, kterého veřejnost může znát z rozhlasových pořadů Kaleidoskop a Kritický klub Jana Rejžka. Vedle veršů z Rejžkových dvou knížek zazní také jeho vzpomínky z připravovaných pamětí.

Pátek 10. 6. bude patřit jednomu z nejvýznamnějších současných rakouských autorů Josefu Winklerovi, který představí svou knihu Roppongi. Rekviem za otce. Rodák z korutanského Kameringu, jehož více než deset románů a novel vydalo zlínské nakladatelství Archa, byl za své dílo vyznamenán mnoha literárními cenami, mj. Velkou rakouskou státní cenou za literaturu či Cenou Georga Büchnera. Autorské čtení doplní beseda s předními českými germanisty a hudební doprovod zajistí těleso mladých talentovaných hudebníků z celé České republiky tvořící smyčcový komorní orchestr RB: ORCH ve složení Kateřina Sečkařová, Břeťa Vybíral, Jakub Kamenskich, Marek Pavlica, Radek Blahuš a Matteo Hager.

K významnému setkání dvou předních osobností slovenského umění a to jak výtvarného, tak hudebního dojde 17. 6. Malíř a tvůrce originálního výtvarného konceptu - Monogramista Dezider Tóth se zde setká s předním kytaristou a zpěvákem, legendou slovenské hudební scény, Andrejem Šebanem. Večer bude doprovázet znalec díla Leoše Janáčka, muzikolog Jiří Zahrádka.

Poslední básnický večer 23. 6. přivítá Evu Mišíkovou. Vedle své původní básnické tvorby je překladatelkou z francouzštiny a věnuje se také hudbě. Na zlínském večeru se představí v hudebně - výtvarné koláži, součástí bude i promítání a zvukové nahrávky, společně s malířkou Philou Primus.

„Výtvarné umění dokážeme popsat a interpretovat většinou pouze slovy. Účinek textu, slov spojených do vět, je umocňován jeho rytmem, melodií, tedy hudbou... Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně pracuje s tímto principem již třináct let. Básníci v prostoru Zlín jsou zavedenou akci, ve které jsou všechny druhy umění hezky vyvážené. O vysoké kvalitě pozvaných umělců svědčí výborné návštěvnické ohlasy," konstatovala Zuzana Fišerová, radní pro kulturu a školství.

Začátek autorských čtení je vždy v 18.30.

Celý program a více informací naleznete na www.galeriezlin.cz

Kontakt:
Mgr. Šárka Michalíková
Public relations
Tel: 733 162 977, e-mail: sarka.michalikova@galeriezlin.cz
Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně
14|15 BAŤŮV INSTITUT, Vavrečkova 7040, 760 01 Zlín

Alena Babicová
PR manažerka
Tel: 736 505 513, e-mail: alena.babicova@14-15.cz
14|15 Baťův institut, příspěvková organizace
14|15 BAŤŮV INSTITUT, Vavrečkova 7040, 760 01 Zlín

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.