7. 6. 2022

Rakouský autor Josef Winkler vystoupí ve Zlíně

Josef Winkler, jeden z nejvýznamnějších současných rakouských autorů, vystoupí 10. června v 18.30 v Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně za hudebního doprovodu orchestru RB: ORCH. Rodák z korutanského Kameringu byl za své dílo vyznamenán mnoha literárními cenami, mj. Velkou rakouskou státní cenou za  literaturu či Cenou Georga Büchnera.


„Je nám velkou ctí a potěšením, že Josef Winkler přijal naše pozvání a zlínské publikum bude mít příležitost osobně se setkat s jedním z nejuznávanějších a nejsvébytnějších současných rakouských autorů," uvádí ředitel knihovny Jan Kaňka.

Pozvání právě do Zlína není náhodné. Od roku 2010 zde v nakladatelství Pavel Jungmann Archa vyšlo 10 překladů Winklerových knih. V nich se autor zahloubává především do svého vlastního nitra, z něhož saje obrazy veskrze tragických událostí, které jej provázely životem. Opakovaně se vrací ke svému složitému vtahu k otci a reflektuje narušené dětství na korutanském katolickém venkově. Jednou z hlavních protagonistek jeho literární práce je smrt, ať již v podobě zkoumání a popisů pohřebních obřadů, pátrání po jejím významu či vlastní konfrontaci s rituály i se zemřelými.

Ve Zlíně Josef Winkler představí svou knihu „Roppongi. Rekviem za otce". Autorské čtení doplní beseda s předními českými germanisty - Danou Pfeiferovou, Magdalenou Štulcovou a Radovanem Charvátem, kteří spolupracují se zlínským nakladatelstvím na překladech Winklerových románů.

Součástí večera bude výstava originálních obálek českých vydání Winklerovy tvorby, jejichž autorem je zlínský grafik, řezbář, básník a spisovatel Jan Slovák. Hudební doprovod zajistí těleso mladých talentovaných hudebníků z celé České republiky tvořící smyčcový komorní orchestr RB: ORCH ve složení Kateřina Sečkařová, Břeťa Vybíral, Jakub Kamenskich, Marek Pavlica, Radek Blahuš a Matteo Hager.

Pořádáno v rámci cyklu autorských čtení Básníci v prostoru Zlín ve spolupráci s Krajskou knihovnou Františka Bartoše ve Zlíně a za podpory Rakouského kulturního fóra. Pořad bude tlumočen do českého jazyka.

Více na kfbz.cz/winkler.

Kontakt:
Gabriela Winklerová
tel.: 573 032 505 / 734 860 722, e-mail: winklerova@kfbz.cz
Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně
Vavrečkova 7040, 760 01 Zlín
kfbz.cz

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.