30. 6. 2022

Začátek letních prázdnin nabídne dětem bohatý zábavný program

Během léta si hlavně děti přijdou na své v krajském kulturně vzdělávacím centru 14|15 BAŤŮV INSTITUT. Připraveny jsou pro ně tvořivé dílny, kvízy i herny s ikonickými hračkami. Děti se mohou těšit na zajímavý program také na hradě Malenovice nebo v Muzeu luhačovického Zálesí.


Děti zajisté zabaví tvořivé dílny, které jsou připraveny k výstavě Hlavu vzhůru! Furt se de! v Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně. Ve čtvrtek 14. července se uskuteční Krojová dílna. Děti se na ní vypraví s ilustrátorkou Marií Fischerovou-Kvěchovou na moravský venkov a objeví krásu lidových krojů. Motivy z lidového prostředí poslouží jako inspirace k návrhu vzoru na látku, ze kterého vznikne šátek. Na další dílně 28. července s názvem Moje hračky darebačky si děti prohlédnou sbírku hraček, kterou shromáždila ilustrátorka Marie Fischerová-Kvěchová. Vyrobí si drobnou dřevěnou hračku, se kterou si děti dříve hrávaly. Obě dílny se konají v čase 10.00 - 12.00 a 14.00 - 16.00 a jejich součástí bude vždy ve 14 hodin komentovaná prohlídka výstavy s kurátorkou. Dílny jsou určeny dětem od 5 let a jejich doprovodu. Následovat bude 4. srpna Porcelánová dílna, na které se bude zdobit porcelánový kalíšek na vejce. Poslední z doprovodných programů k výstavě bude 18. srpna Květinová dílna, kde se děti vyrobí vlastní balící papír inspirovaný květinami, které v zahradě vily Sakrabonie kreslila a malovala Marie Fischerová-Kvěchová.

Pro všechny děti s fantazií ve věku 6 – 12 let připravila Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně prázdninové letní dílny Rozmary, kde si děti budou hrát, tvořit a seznamovat se se světem výtvarného umění i divadla. Jako první se uskuteční Tvořivá dílna a procházka za uměním v pondělí 11. července od 8:45 do 12 hodin. Následující den 12. července ve stejný čas se děti budou moci zúčastnit Detektivního pátrání v galerii a jejím okolí a ve středu 13. července navštíví děti v čase od 8:45 do 15:30 Zoo Lešnou, kde budou skicovat a malovat zvířátka. Více informací a rezervace na emailu: jana.svobodova@galeriezlin.cz, tel. +420 774 918 981. Pro děti ve věku 2 – 5 let je pak určeno výtvarné hřiště Galeřiště, které se v létě uskuteční 14. července a 18. srpna od 10 hodin.

„Od pondělí 4. července bude možné navštívit v sále 14|15 BAŤOVA INSTITUTU letní hernu ČESKÁ HRAČKA, která během letních prázdnin nabídne rodinám s dětmi každý den od 10 do 18 hodin plno legendárních českých hraček ze 70. a 80. let minulého století. Díky nadčasovému designu se mnohé z nich vyrábí dodnes. Návštěvníci si vyzkoušejí stavět s Merkurem, Sevou, Mozaikami nebo Walachií, pohrají si s Igráčky, plechovými beruškami a traktůrky, oranžovými Tatrovkami nebo si zahrají nějakou deskovou retro hru," přiblížila hernu ředitelka příspěvkové organizace 14|15 Baťův institut Petra Kubíková. Návštěvníci se mohou těšit také na doprovodný program. Igráčkova dílnička se uskuteční ve čtvrtek 14. července a 25. srpna od 15 hodin. Ve stejný čas se pak uskuteční 21. července dílna pojmenovaná Stavíme s Walachií a 18. srpna Korálkování s Detoa.

„Prázdninové letní putování kolem světa nabídne Knihovna Jižní Svahy, která připravila od 4. července prázdninový cyklus výtvarných dílen, kvízů, her a čtení. Každé pondělí a čtvrtek vždy od 13 do 16 hodin vyrazí na cestu kolem světa, na konci které budou děti čekat super odměny. Program pro děti se uskuteční také v ústřední knihovně. Roboherna nabídne vždy v úterý ve 14 hodin od 12. července do 16. srpna seznámení s programovatelnými robotickými hračkami. Lákavá pro děti jistě bude i série prázdninových dílen Zlín dávný, Zlín tajemný vždy ve středu od 13. července do 10. srpna od 14 hodin," pozvala na akce Gabriela Winklerová z Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně.

Dětské prázdninové programy nabídne také hrad Malenovice. Od 6. července se mohou děti od 5 let s doprovodem vypravit každou středu do minulosti hradu Malenovice a v zábavných tvořivých aktivitách prozkoumat nejstarší a nejzajímavější místa hradu a odnést si i malou vzpomínku na hrad Malenovice. Nutná rezervace na: edukace@muzeum-zlin.cz nebo telefonicky na 573 032 3XX (19, 20, 21). Děti si užijí také Noční prohlídky hradu Malenovice 23. července a 13. sprna od 19.30 hod.

Muzeum luhačovického Zálesí zase zve na dětské prohlídky výstavy Masky, kostýmy, maškary, na kterých si děti od 6 let masku také vytvoří. Uskuteční se 19. července, 2. a 16. srpna v 15 hodin.
„Všem dětem a jejich rodičům přeji krásné nadcházející dva měsíce, a to za každého počasí. Kdyby náhodou úplně nevyšlo, dětské prázdninové programy jsou skvělou příležitostí, jak využít letní dny k odpočinku, zábavě i troše vzdělávání. Naše kulturní organizace nabízejí osvědčené lektory, témata, aktivity rozvíjející kreativitu, hravost, umělecké vnímání, ale i zručnost a logické myšlení," uvedla Zuzana Fišerová, radní pro oblast kultury a školství.

Více informací na www.muzeum-zlin.cz, www.galeriezlin.cz, www.kfbz.cz a www.14-15.cz.

Kontakt:
Alena Babicová
PR manažerka
14|15 Baťův institut, příspěvková organizace
14|15 BAŤŮV INSTITUT, Vavrečkova 7040, 760 01 Zlín
Tel: 736 505 513, e-mail: alena.babicova@14-15.cz

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.