1. 7. 2022

14|15 BAŤŮV INSTITUT nabízí zábavu všeho druhu

Během letních prázdnin je v krajském kulturně vzdělávacím centru 14|15 BAŤŮV INSTITUT připraven bohatý program pro celou rodinu. Kromě prohlídky jedinečných stálých expozic muzea a galerie jsou pro návštěvníky připraveny i poutavé krátkodobé výstavy s doprovodným programem a další akce pro celou rodinu.


Stálá muzejní expozice PRINCIP BAŤA: Dnes fantazie, zítra skutečnost nabízí návštěvníkům tři zajímavá zlínská témata: historii firmy Baťa do roku 1948, tvorbu zdejších filmových ateliérů i příběh cestovatelů Hanzelky a Zikmunda. Součástí je i muzeum obuvi, jedno z největších v Evropě. Až do 28. srpna 2022 nabídne tato expozice příjemný bonus – výstavu výtvarných prací umělců tvořících v důsledku hendikepu pouze ústy či nohama. Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně ji zrealizovalo ve spolupráci s nakladatelstvím UMÚN a nabízí zhruba pět desítek obrázků. Řada z nich je inspirována přírodou, ale jsou zde k vidění i ilustrace Jakuba Hříbka s baťovskou tematikou, portréty a zátiší. Nakladatelství UMÚN je součástí celosvětového sdružení a snaží se umožnit lidem s těžkým postižením, aby mohli žít a pracovat podle svých možností jako ostatní. Ve čtvrtek 21. července v 16 hodin proběhne ve výstavě setkání s některými autory.

V muzeu zajisté zaujme také krátkodobá výstava barevných kreseb brouků od známého popularizátora entomologie Vladimíra Javorka z jeho nikdy nevydaného rukopisu „Broučci, které bychom měli znát". Ten věnovala jeho vnučka muzeu a kresby se tak staly základem výstavy, v níž budou také prezentováni brouci z přírodovědných sbírek muzea pro porovnání s jejich vyobrazením. Návštěvníci by si neměli nechat ujít ani výstavu Hlavu vzhůru! Furt se de!, která zachycuje život rodiny Fischerových a zejména pak malířky Marie Fischerové-Kvěchové, jejíž ilustrace krásné literatury, lidových písní a říkadel u nás formovaly estetické cítění několika generací. Výstava nabídne v záplavě barev a vzorů ukázky jejího díla i pohled do života velké průmyslnické rodiny Fischerových. K vidění je tu i část její rozsáhlé sbírky hraček.

Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně láká také na svou stálou expozici Prostor Zlín | Řády vidění, která prezentuje unikátní kulturní odkaz Zlína, zdejší architekturu i to nejzajímavější z průmyslového designu spolu s klasickým a moderním uměním od 19. století až do současnosti.

Zajímavá bude určitě také komentovaná prohlídka výstavy věnované staviteli na přelomu doby Dominiku Feyovi, která se uskuteční 12. července v 17 hodin. Její kurátor Ivan Bergman na ní seznámí s životem a dílem architekta a stavitele Dominika Feye (1863-1950), který svou profesní kariéru spojil s tvorbou v regionu jihovýchodní Moravy. Fey svými stavbami např. výrazně zasáhl do podoby pomalu se proměňujícího Zlína na konci 19. stol. – budovy Záložny a měšťanské školy. Výstava je k vidění do 31. července v grafickém kabinetu.

Na dalších komentovaných prohlídkách galerie ve dnech 26. července a 30. srpna vždy v 17 hodin představí svou tvorbu přímo autor své výstavy „Naléhavost času" Václav Vaculovič. Výstava tohoto českého výtvarníka a hudebníka je jedním z výstupů širšího výstavního projektu retrospektivního charakteru. Ve vybraném konvolutu velkých formátů převažuje aktuální tvorba s připomenutím obrazů čtyř dekád. Z hlediska malířských přístupů jej charakterizuje pohyblivá hranice mezi figurativním a abstraktním tvarem. Autor, který má za sebou výstavy v prestižních galeriích v Evropě i zámoří, se po téměř dvacetileté pauze vrací do českých státních galerií.

Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně zve na letní výstavu Milan Kundera (neztracen) v překladech. Brněnský rodák Milan Kundera patří k nejpřekládanějším spisovatelům na světě; jeho dílo dnes čítá více než tři tisícovky vydání v různých světových jazycích. Právě překladům jeho knih je věnována tato výstava, která byla veřejnosti poprvé představena v Moravské zemské knihovně v Brně 1. dubna 2019, v den autorových 90. narozenin. Autorem obsahové části výstavy je Tomáš Kubíček, ředitel Moravské zemské knihovny.

Ve čtvrtek 14. července v 17 hodin se uskuteční další komentovaná prohlídka autobusem Poznávejme baťovskou architekturu města Zlína, na které kurátor krajské galerie seznamí účastníky s baťovskou architekturou, významnými osobnostmi, budovami a také s historií při projížďce městem Zlín. „O tyto projížďky je velký zájem, i místní se vždy dozví spoustu nových zajímavostí. Doporučuji tedy zájemcům, aby neváhali a včas si rezervovali své místo" doplnila Petra Kubíková, ředitelka 14|15 Baťova institutu, p. o. Trasa vede přes známé městské čtvrti a stavby, prohlídku je vhodné doplnit návštěvou galerie.

Více informací na www.muzeum-zlin.cz, www.galeriezlin.cz, www.kfbz.cz a www.14-15.cz.

Kontakt:
Alena Babicová
PR manažerka
14|15 Baťův institut, příspěvková organizace
14|15 BAŤŮV INSTITUT, Vavrečkova 7040, 760 01 Zlín
Tel: 736 505 513, e-mail: alena.babicova@14-15.cz

Foto: archiv KGVU

 

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.