30. 8. 2022

V Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně zavzpomíná na Václava Havla John Bok s hosty

Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně, Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně a Europe Direct Kroměříž zvou na vzpomínkový pořad na Václava Havla s poetickým názvem Tak svět odplácí, aneb nepočítáme-li ovšem ten veliký zástup hvězd.


Páteční večer 16. září 2022 od 18 hodin v Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně bude patřit vzpomínkám na Václava Havla, který by letos v říjnu oslavil 86 let, jeho bratra, kybernetika a vědce, Ivana M. Havla, se kterým spoluzakládal Občanské fórum a moravského básníka Jiřího Kuběnu.
„Vzpomínkový večer jsme chtěli uspořádat již před rokem u příležitosti 85. výročí narození Václava Havla. Bohužel situace v souvislosti s pandemií nám to nedovolila, o to větší mám radost, že se letos na půdě knihovny můžeme sejít s blízkými přáteli a příznivci tohoto výjimečného dramatika a státníka a společně uctít jeho památku," uvádí ředitel Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně Jan Kaňka.
Večerem provede Havlův přítel, básník, politický aktivista, signatář Charty 77 a spoluzakladatel Spolku Šalamoun Jonh Bok s hostem Dagmar Havlovou, manželkou Ivana M. Havla, za doprovodu horňácké muziky Petra Mičky. V rámci tohoto vystoupení zazpívá také Martin Hrbáč. První část večera bude patřit legendárnímu písničkáři Jaroslavu Hutkovi.
Horňácká muzika s primášem Petrem Mičkou jistě není náhodnou volbou, tato hudecká sestava hrála na nejrůznějších soukromých i oficiálních setkáních, jak s Václavem Havlem, tak i s Ivanem M. Havlem a snad také lze zmínit, že právě Mičkova muzika se loučila s prezidentem Václavem Havlem na jeho poslední cestě.
Pozornost bude věnována juvenilní korespondenci tehdy začínajícího básníka Václava Havla a Jiřího Kuběny. „Jedná se o vzájemné dopisy, básně a drobné kresby mladého Vaška Havla s moravským básníkem Jiřím Kuběnou. Oba patřili do literární skupiny tzv. šestatřicátníků, která vznikla v temných padesátých letech. Její členové, generační souputníci pocházející z rodin třídních nepřátel, tehdy měli pramalé šance na úspěch. Skupina se později rozpadla, ale přátelství zakládajících členů přetrvalo," uvádí zlínský básník Pavel Petr, který připravuje knižní vydání korespondence Jiřího Kuběny v nakladatelství Aula.
Večer je pořádán ve spolupráci s Krajskou galerií výtvarného umění ve Zlíně a Europe Direct Kroměříž a uskuteční se v Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně (Vavrečkova 7040, 2. podlaží budovy 15, kavárna).
"Václav Havel se zasloužil o svobodu a demokracii, stojí v zákoně č. 94 z roku 2012. Jsem ráda, že si tuto skutečnost i další stránky jeho mnohovrstevnaté osobnosti připomeneme krátce před volbami. Vážím si toho, že ve Zlíně přivítáme vzácné hosty díky příkladné spolupráci našich paměťových institucí," uvedla Zuzana Fišerová, radní pro kulturu a školství.
Více na kfbz.cz/vh.

Kontakt:
Mgr. Gabriela Winklerová
tel.: 573 032 505, 734 860 722, e-mail: winklerova@kfbz.cz
Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně
Vavrečkova 7040, 760 01 Zlín

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.