22. 11. 2022

V krajské galerii mohou lidé ještě několik dní navštívit rovnou dvě výstavy zlínských umělců

Návštěvníci mohou ještě do 27. listopadu navštívit v Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně rovnou dvě výstavy věnované zlínským umělcům. Jedna z výstav s názvem ... PRŮ | ŘEZ ... poprvé v ucelené formě mapuje dílo výtvarného pedagoga Lubomíra Jarcovjáka (1962) a druhá výstava SUPER LAST MINUTE multimediálního vizuálního umělce Petra Bařinky zavádí do poslední imaginární minuty světa.


Lubomír Jarcovják (*1962) vstoupil na výtvarnou scénu v 80. letech 20. století. Ve svém díle se zabývá malbou, grafikou, vytváří autorské papíry a knihy, buduje prostorové kompozice, objekty z betonu, sochy i monumentální realizace zasahující do veřejného prostoru. K jeho nejvýznamnějším realizacím patří Křížová cesta v Bukovanech u Kyjova (2000-2010), dále Kubus ve Zlíně (1997) nebo kamenné monumenty v Uherském Brodě, Třinci a Ratíškovicích. Jeho dílo lze rozdělit do několika oblastí, které se vzájemně podmiňují. I když na sebe částečně chronologicky navazují, nelze je vnímat jako uzavřené ani jako osamocené, což dokladuje výstava ...PRŮ | ŘEZ..., která poprvé v ucelené formě představuje dílo tohoto umělce a výtvarného pedagoga.

Dalším zlínským rodákem vystavujícím v grafickém kabinetu krajské galerie je Petr Bařinka (*1979). Ten ve svém díle kombinuje zdánlivě naivní pohádkové prvky se závažnějšími tématy vztahujícími se k paměti, nevědomí, strachu, fantazii. Jeho tvorba využívá celou škálu aktuálních technik od malby přes sochařství, fotografii, film, až po digitální tisk a animaci. Titul výstavy SUPER LAST MINUTE navozuje čas dovolených. Zvláště těch, které jsou nabízeny na poslední chvíli pod označením Last minute. Autor ovšem neláká na prázdninovou dovolenou, ale na imaginární a strašidelnou cestu „do prázdna" po (sebe)záhubě lidstva na planetě Zemi. Výstava ovšem nevede návštěvníky směrem k pocitu marnosti ale spíše pomocí vtipu ukazuje, že není nutno se trápit nekonečně našimi soukromými katastrofami a kazit si pocit ze života, protože by se mohlo stát, že nasledující minuta bude koncem všeho lidského.

Více informací na www.galeriezlin.cz

Kontakt:
Šárka Michalíková
Public relations
Tel: 733 162 977, e-mail: sarka.michalikova@galeriezlin.cz
Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně
14|15 BAŤŮV INSTITUT, Vavrečkova 7040, 760 01 Zlín

Alena Babicová
PR manažerka
Tel: 736 505 513, e-mail: alena.babicova@14-15.cz
14|15 Baťův institut, příspěvková organizace
14|15 BAŤŮV INSTITUT, Vavrečkova 7040, 760 01 Zlín

 

Foto:archiv KGVU

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.