26. 1. 2023

V krajské galerii budou k vidění nové obrazy Jana Pospíšila

Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně zve návštěvníky na výstavu obrazů Jana Pospíšila, který se po letech ve vedení Střední uměleckoprůmyslové školy v Uherském Hradišti opět vrací k intenzivnější vlastní výtvarné tvorbě. Výstava, na níž budou představena autorova nová díla, bude zahájena vernisáží v úterý 31. ledna v 17 hodin.


Jan Pospíšil je glosátor lidského života. Ve svých dílech zachycuje s nadsázkou a většinou i laskavým humorem motivy toho, co jej obklopuje a čeho on sám je součástí. Velké barevné plochy obývají jen pár tahy štětce nahozené postavičky, často s naznačeným směrem svého minulého nebo budoucího pohybu.

V jeho díle je typická výrazná kresebnost, energické tahy štětcem a v posledních desetiletích intenzivní barevnost. Jeho obrazová řeč se až dosud rozvíjí ve znacích a symbolech, které mají svůj původ v každodennosti, ve směsi vztahů, emocí, drobných i existenciálně závažných radostí nebo ztrát.

„Největším vývojem v díle Jana Pospíšila prochází barva. Zároveň si ale troufám tvrdit, že barva v jeho obrazech není tím nejpodstatnějším. Mnohá plátna si dokáži představit i v černobílé podobě, aniž by pro mě ztratila veškerou sílu výrazu. Snad není bez významu, že Pospíšilův prvotní zájem o umění (studium na uherskohradišťské umprumce a první rok na akademii) směřoval k sochařství. Hrubost tvarů, velkorysá práce s barevnou pastou a v neposlední míře tíhnutí k velkým formátům, může připomenout ledacos z tvorby těch sochařů, kteří zároveň malovali," uvedl Václav Mílek, kurátor výstavy a ředitel Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně.

Výstava bude k vidění ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU do 21. května 2023. Komentovaná prohlídka s autorem výstavy se uskuteční 28. února v 17 hodin. Více informací na www.galeriezlin.cz

Kontakt:
Šárka Michalíková
Public Relations
Tel: 733 162 977, e-mail: sarka.michalikova@galeriezlin.cz
Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně
14|15 BAŤŮV INSTITUT, Vavrečkova 7040, 760 01 Zlín

Alena Babicová
PR manažerka
Tel: 736 505 513, e-mail: alena.babicova@14-15.cz
14|15 Baťův institut, příspěvková organizace
14|15 BAŤŮV INSTITUT, Vavrečkova 7040, 760 01 Zlín

____________________
Jan Pospíšil (*1952, Dolní Bojanovice) studoval na Akademii výtvarných umění v Praze u Karla Součka. Byl hlavním organizátorem mezinárodních malířských sympozií Velký formát, jehož deset ročníků se uskutečnilo v letech 1992 - 2005 v jízdárně státního zámku Valtice. V letech 1991 až 2018 byl ředitelem Střední uměleckoprůmyslové školy v Uherském Hradišti.

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.