6. 2. 2023

Neboj se! s Janem Mertou

Poslechnout si, co o své tvorbě říká jeden z nejvýraznějších a nejvyhledávanějších současných malířů Jan Merta, bude moci zlínská veřejnost v úterý 7. února v 17 hodin. Zájemce provede svou výstavou Neboj se!, která je aktuálně k vidění v Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně.


„Název výstavy „NEBOJ SE" byl zvolen dle stejnojmenného obrazu, který je součástí výstavy. Nemáme se totiž bát držet se vlastních morálních hodnot, nepodléhat marasmu doby, být zodpovědní za sebe i za druhé. Vždy je totiž naděje!" popisuje dílo kurátor výstavy Ivan Bergmann a dodává, že na komentované prohlídce se návštěvníci dozví více informací o jednotlivých vystavených dílech přímo od samotného autora.

Jedná se o Mertovu první samostatnou prezentaci v Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně. Až dosud se návštěvníci mohli s jeho díly seznámit pouze na společných výstavách v rámci Nových zlínských salonů v letech 1999 a 2017. Výstava si proto klade za cíl představit průřez autorovou tvorbou z průběhu posledních 20 let. Objevují se zde především Mertovy obrazy z „osobního trezoru", ale i ze soukromých sbírek.

„Jan Merta dokáže být ve svých dílech i hodně osobní. Ve většině případů pracuje z osobní paměti a jako náměty ztvárňuje ve svých malbách člověka, předměty či reálie na okraji běžné pozornosti, které jsou však pro něj velice podstatné. Jsou to nejrůznější vzpomínky na dětství, osoby i události, jejichž umístěním do jiných souvislostí a volným zpracováním, jim pak přisuzuje nový obsah. Hadr od barev tak zjevuje tvář básníka a z díry v ledu se může stát brána do zcela jiného prostoru. Někdy se zas Merta sám zpovídá z momentů, které jej ovlivnily a ve výsledku i jeho vlastní tvorbu, ať jsou to setkání s dílem Goyi či Rembranta nebo s lidmi, s kterými si byl či stále je blízký, např. s malířkou Adrienou Šimotovou," doplnil Ivan Bergmann.

Výstava je k vidění ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU do 5. 3. 2023.
Více informací na www.galeriezlin.cz

Kontakt:
Šárka Michalíková
Public Relations
Tel: 733 162 977, e-mail: sarka.michalikova@galeriezlin.cz
Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně
14|15 BAŤŮV INSTITUT, Vavrečkova 7040, 760 01 Zlín

Alena Babicová
PR manažerka
Tel: 736 505 513, e-mail: alena.babicova@14-15.cz
14|15 Baťův institut, příspěvková organizace
14|15 BAŤŮV INSTITUT, Vavrečkova 7040, 760 01 Zlín

 Foto: archiv KGVU

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.