1. 3. 2023

Literární jaro Zlín 2023 bude věnováno audioknihám

Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně zahájí 23. března festival Literární jaro Zlín 2023. Letošní ročník bude s mottem Knihy do uší věnován audioknihám. Vystoupí tvůrci i interpreti audioknih, mezi nimi Petr Čtvrtníček, Jana Stryková nebo Dušan Sitek.


„Letošní ročník festivalu jsme se rozhodli věnovat audioknihám, které i u našich čtenářů nabývají na stále větší oblibě. Audio zpracování psaného slova je skvělou šancí pro ty, kterým na čtení v dnešní zrychlené době nezbývá čas nebo těm, kteří ještě nebo už sami číst nemohou, jako děti nebo senioři. Kvalitní audioknižní vydání pozvedá knihu na další úroveň a přináší zcela nový zážitek. Vítaným pomocníkem jsou audioknihy bezpochyby také pro rodiče i učitele, kteří hledají způsob, jak pro literaturu nadchnout děti a studenty," uvádí ředitel knihovny Jan Kaňka.

Festival zahájí 23. března v 17 hodin v ústřední knihovně Petr Čtvrtníček. Herec, scenárista a režisér sklízí úspěchy také jako interpret audioknih. Za své podání Rudišova Českého ráje získal v roce 2018 Cenu za nejlepší jednohlasou četbu v soutěži Audiokniha roku. Jeho hlasem promlouvá dále třeba Citlivý člověk Jáchyma Topola, Něžný barbar Bohumila Hrabala, řada detektivek i knih pro děti. Večerem provede Josef Kvasnička.

Druhým festivalovým pořadem bude 30. března od 19 hodin Listování: Historky z Tinderu. Scénické čtení z knihy stand-up komičky Lucie Macháčkové v podání Lukáše Hejlíka a Pavly Dostálové bude stejně jako kniha plné příběhů o lásce, randění i pořádných trapasech.

Dalším literárně-jarním hostem z audioknižního světa bude 3. dubna od 17 hodin herečka Jana Stryková. Vedle divadla, televize a rozhlasu namlouvá svým nezaměnitelným hlasem také audioknihy. Milovníci Duny Franka Herberta ji mají navždy v uších jako dechberoucí princeznu Irulán. Fantastický výkon podává také jako robotka Sonmi v Atlasu mraků, v Myceliu Vilmy Kadlečkové nebo Umině verzi Emila Hakla a řadě dalších.

Báječným světem audioknih návštěvníky pořadu Nečtu! Poslouchám provedou 5. dubna od 17 hodin spisovatelé Klára Smolíková a Lukáš Vavrečka. Představí historii i současnost poslouchání a nahrávání četby, nechají nás nahlédnout do studia, kde audioknihy pod vedením zkušených režisérů vznikají, a dozvíme se, co o knihách k poslechu říkají herci, kteří je načítají, či samotní autoři děl.

Dnes už herec divadla Bez zábradlí, Dušan Sitek, se do srdcí zlínských diváků nezapomenutelně zapsal čtvrtstoletí dlouhým účinkováním v Městském divadle Zlín. Načetl ale i celou řadu skvělých audioknih, nejnověji natáčí Hemingwayův román Sbohem armádo. Nejen o něm si bude povídat 13. dubna od 17 hodin s herečkou Milenou Marcilisovou.

Taje audioknižní režie poodhalí 20. dubna od 17 hodin Michal Bureš, zkušený režisér více než stovky audioknih, rozhlasových pořadů a divadelních her. Na svém kontě má například cenami ověnčenou Národní třídu, Winterbergovu poslední cestu či Český ráj od Jaroslava Rudiše, Houellebecqův Serotonin nebo Muže jménem Ove z pera Fredrika Backmana.

Kompletní program na www.literarnijaro.cz.

Kontakt:
Ing. Jan Kaňka
ředitel Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně
Vavrečkova 7040, 760 01 Zlín
tel.: 573 032 501, 604 725 310, e-mail: kanka@kfbz.cz

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.