14. 3. 2023

Zlínské muzeum nabídne nové výstavy i bohatý doprovodný program

Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně zve návštěvníky 16. března v 17 hodin na vernisáž rovnou dvou nových výstav. První z nich „Na krála, matičko, na krála!" mapuje jízdu králů v Hluku, Kunovicích, Skoronicích a ve Vlčnově a druhá výstava „Poklady skryté v podzemí Karpat" představí krásy nerostného bohatství Zlínského kraje.


„Výstava vznikla v Národním ústavu lidové kultury ve Strážnici, aby rozšířila povědomí o fenoménu jízdy králů od historie a společného základu slavnosti napříč Moravou až po současnost," uvedla kurátorka výstavy Jana Koštuříková, etnografka Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně.

Výstavní panely i originálně řešené trojrozměrné sochy v životní velikosti představují průběh slavnosti od měsíců trvajících příprav až po samotnou slavnostní událost. Názorně je tak zachycen a vysvětlen rozdíl mezi prvky typickými pro každou ze čtyř slováckých obcí, kde se tento zvyk udržuje velmi živě i dnes. Portréty zástupců jednotlivých královských družin doplňují původní ozdoby ke zkrášlení koní z Kunovic i slavnostní varianty krojových kompletů zapůjčené Slováckým muzeem v Uherském hradišti, obcí Vlčnov i spolkem Jízda králů v Kunovicích.

K výstavě připravilo lektorské oddělení doprovodný program pro všechny věkové kategorie včetně komentovaných prohlídek při Galerijní a muzejní noci. Výstava i programy potrvají do 24. září.

Druhá výstava Poklady skryté v podzemí Karpat představí geologickou minulost a mineralogickou současnost Zlínského kraje. Návštěvníci se mohou seznámit s paleontologickými nálezy ze štěrkových náplav řeky Moravy, barevnými révaity z Ostrožské Nové Vsi i jaspisy z Dřevohostic, jantary ze Študlova, pestrými porcelanity z Bučníku a řadou dalších mineralogických perliček.

„V roce 2021 uplynulo 70 let od založení lomu Bučník. Jde o jedinečnou mineralogickou lokalitu. Kamenolom je nejbohatším nalezištěm nerostů na jihovýchodní Moravě a jedním z nejbohatších nalezišť v republice. Bylo odtud popsáno přes 70 druhů minerálů a lze předpokládat, že toto číslo není konečné. Kdo by to čekal v kraji pískovců? Někeré minerály z muzejních sbírek budou veřejnosti představeny vůbec poprvé a doplní je i exponáty zapůjčené z Moravského zemského muzea," uvedla Andrea Dovicová, kurátorka výstavy z Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně.

Součástí výstavy budou po celou dobu jejího trvání až do 24. září různé tematické přednášky a tvořivé dílny. První tvořivá dílna pro děti Zkamenělé moře s výrobou vlastní fosílie se uskuteční v sobotu 25. března v čase od 10.00-12:00 a 14-16:00. Součástí akce bude komentovaná prohlídka výstavy pro dospělý doprovod.

Výstavní prostor doplňuje panelová výstavka Deník Zlíňanky, která zachycuje zápisky zlínské rodačky Ludmily Hyblerové, jež si vedla deník od roku 1910 až do roku 1960. Pečlivě zachytila nejen soukromý život, ale i význačné události z historie města, počasí, astronomické jevy a řadu menších událostí. Díky tomu výstava nabízí unikátní pohled na život Zlína 1. poloviny 20. století.

Více informací na www.muzeum-zlin.cz

Kontakt:
Ing. Silvie Lečíková
vedoucí obchodního oddělení
Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně
Vavrečkova 7040, Zlín
Tel. 734 769 971, e-mail silvie.lecikova@muzeum-zlin.cz

Ing. Alena Babicová
PR manažerka
14|15 Baťův institut, příspěvková organizace
14|15 BAŤŮV INSTITUT,
Vavrečkova 7040, 760 01 Zlín
Tel: 736 505 513, e-mail: alena.babicova@14-15.cz

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.