16. 5. 2023

Další ročník Galerijní a muzejní noci ve Zlíně je opět tady

V pátek 19. května se uskuteční letošní ročník Galerijní a muzejní noci ve Zlíně. Pro ty, co zůstanou vzhůru, je připraven bohatý kulturní program. V tuto noc se zdarma otevřou výstavy a expozice muzea a galerie v krajském kulturně vzdělávacím centru 14|15 BAŤŮV INSTITUT a zajímavý program nabídne i řada dalších zapojených kulturních organizací ve Zlíně.


Ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU budou mít návštěvníci vstup zdarma do stálých expozic a všech aktuálních krátkodobých výstav muzea a galerie a přichystán je bohatý doprovodný program v celém komplexu od 19 do 23 hodin. „Strávit noc v muzeu nebo galerii je jedna z nejinspirativnějších akcí. Obrazy a sbírkové předměty ožívají v čase, který je nechává vyprávět nový příběh. Množství akcí, které nabízejí nevšední pohledy na umění je slavností atraktivních zážitků a podívané," uvedla Zuzana Fišerová, radní pro školství a kulturu Zlínského kraje.

Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně připravila komentované prohlídky třech aktuálních krátkodobých výstav, které jsou věnované bohatému grafickému odkazu významného malíře Maxe Švabinského, pestrým obrazům Jana Pospíšila a vzpomínkám baťovského architekta Vladimíra Karfíka na svou americkou praxi v ateliéru světoznámého architekta Franka Lloyda Wrighta. Návštěvníci jsou srdečně zváni také do stále galerijní expozice PROSTOR ZLÍN | ŘÁDY VIDĚNÍ, která přibližuje jedinečnou sbírku architektury, designu a českého a slovenského výtvarného umění od 19. století až do současnosti.

V Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně mohou lidé návštívit po setmění stálou expozici PRINCIP BAŤA, která představuje historii firmy Baťa do roku 1948, tvůrce zdejších filmových ateliérů i příběh cestovatelů Hanzelky a Zikmunda. Mimořádnou událostí v této expozici bude promítání dokumentárního filmu „Kon Tiki" norského mořeplavce a cestovatele Thora Heyerdahla. V muzeu bude v tuto noc možné vidět také malou expozici věnovanou Františku Bartošovi, jenž je zaměřena na jeho rozsáhlou práci a etnografickou činnost, i řadu krátkodobých výstav. Ve výstavě Na krála, matičko, na krála! představí v komentovaných prohlídkách Milan Stašek, organizátor jízdy králů v Kunovicích, její historickou i současnou podobu na Slovácku. Výstavu Poklady skryté v podzemí Karpat doplní lektorský program Zázraky neživé přírody, který nabídne zábavné povídání a pokusy s muzejními lektory i autorkou výstavy.

Pro děti je připraven také další zajímavý doprovodný program. Mohou se zúčastnit soutěže se stanovišti po celém 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU. Čeká na ně například výtvarná dílna s galerijními edukátory, kvízy, malování na obličej, deskové hry, stavebnice, a to včetně programovatelných robotů, animační program, pohádka O pejskovi a kočičce a mnoho dalšího.

„Nejen děti mohou využít hravou dílnu nazvanou Rozhlasový koutek Českého rozhlasu Zlín, kde si budou moci vyzkoušet práci rozhlasového moderátora a natočit si vlastní rozhovor s vybranou známou osobností. Skvělé bude vystoupení Tanečního orchestru BRAZIL, Dixielendu, Bigbeatu „Štipská smršť" a večer tradičně zakončí videomappingová projekce na fasádu budovy 15. Věřím, že si všichni společně opět užijeme tuto noc," pozvala na akci Petra Kubíková, ředitelka příspěvkové organizace 14|15 Baťův institut.

Do letošního ročníku Galerijní a muzejní noci ve Zlíně se se svým programem zapojí také vila Tomáše Bati, Galerie Kabinet T., Galerie Václava Chada, Galerie pod Radnicí, G18 – Galerie Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, Památník Tomáše Bati, 44 Centrum řemesel, Galerie Photogether, Velkokavárna Gulliver, Filmový uzel Zlín a Creative Hill College.

Pro akci je zřízena speciální linka MHD, po které bude jezdit historický autobus a sveze návštěvníky do blízkosti míst, na kterých se akce koná.

Program všech zapojených organizací naleznete na www.14-15.cz

Akce je realizována s finanční podporou statutárního města Zlína.

Galerijní a muzejní noc ve Zlíně je součástí Festivalu muzejních nocí 2023, který pořádá Asociace muzeí a galerií České republiky, z. s., s podporou Ministerstva kultury. Další festivalové akce naleznete na www.muzejninoc.cz.

Kontakt:
Alena Babicová
PR manažerka
14|15 Baťův institut, příspěvková organizace
14|15 BAŤŮV INSTITUT, Vavrečkova 7040, 760 01 Zlín
Tel: 736 505 513, e-mail: alena.babicova@14-15.cz

 

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.