22. 5. 2023

Příběhy našich sousedů – Zlínsko

V pondělí 29. května 2023 se od 16 hodin v Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně uskuteční Závěrečná slavnostní prezentace vzdělávacího projektu Příběhy našich sousedů. Žáci ze základních škol ze Zlínska uvedou výsledky své půlroční práce, kdy za doprovodu svých učitelů, představitelů Post Bellum a odborníků z praxe, dokumentovali příběhy pamětníků našeho regionu, jejichž životy významně ovlivnily dějinné události 20. století. Žáci vytvořili rozhlasové a filmové reportáže, které představí široké veřejnosti.


Do projektu se na Zlínsku zapojily následující školy: Základní škola tř. Svobody Malenovice, ScioŠkola Zlín, Základní škola Okružní Zlín, Základní škola Kašava, Základní škola Křiby Zlín. Děti vytvořily celkem sedm týmů. Zdokumentovaly například život paní Marie Vařákové, jejíž manžel byl svědkem vypálení Vařákových pasek nacisty. Dále příběh pana Červenky z Kašavy, pamětníka pádu sestřeleného spojeneckého letadla, které se zřítilo nedaleko Kašavy dne 29. srpna 1944, následkem čehož zemřelo úlekem malé dítě. Nebo příběh Drahomíry Stehlíkové, která zažila bombardování města Zlína.

Projekt na Zlínsku podpořilo město Zlín, obec Kašava, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky, Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, multikino Golden Apple Cinema a společnost Continental Barum. Partnerem projektu je Český rozhlas a spolupořadatelem Závěrečné prezentace je Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně.

Vstup na Závěrečnou prezentaci je zdarma a připraveno bude drobné občerstvení. O hudební doprovod se postará seskupení Musica Angelica - Magdaléna Malaníková/zpěv, Lucie Fajkusová/harfa.

Příběhy našich sousedů je projekt neziskové organizace Post Bellum pro žáky z druhého stupně základních škol. Děti se na několik měsíců stávají rozhlasovými a televizními dokumentaristy. Mají za úkol vyzpovídat pamětníka, natočit vzpomínky, digitalizovat fotografie, prozkoumat archivy a vytvořit reportáž. Někteří podle příběhu kreslí komiks, jiní se vydají do Českého rozhlasu, kde jim redaktoři pomohou sestříhat nahrávku do rozhlasové reportáže. Nakonec výsledky své práce představí veřejnosti formou prezentací před publikem. Žákovské dokumenty jsou dostupné na webu www.pribehynasichsousedu.cz.

„Do projektu se od jeho vzniku zapojilo již přes 8 000 žáků a studentů z téměř tisíce škol po celé České republice. Naším cílem přitom není zapojit jen elitní školy a nejnadanější žáky, ale naopak zpřístupnit touto formou moderní dějiny co nejširšímu okruhu žáků a studentů," doplňuje regionální koordinátorka projektu Jarmila Barboříková.

Kontakt:
Mgr. Gabriela Winklerová
Projektový manažer, PR
Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně
tel.: 573 032 505, 734 860 722, e-mail: winklerova@kfbz.cz, www.kfbz.cz

Ing. Jarmila Barboříková
Regionální koordinátor Post Bellum
tel.: 608 429 552, e-mail: jarmila.barborikova@postbellum.cz

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.