24. 5. 2023

V Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně se bude vzpomínat na Antonína Bajaju

30. května by 81. narozeniny oslavil výjimečný zlínský spisovatel Antonín Bajaja. Město Zlín a celý náš region měl hluboce zapsán v srdci. Odráží se jak v jeho románu Na krásné modré Dřevnici i v dalších dílech, v osudech jeho rodiny i jeho bohatých kulturních aktivitách.


Narodil se ve Zlíně v rodině lékaře. Vystudoval Vysokou školu zemědělskou v Brně a před svou kariérou spisovatele pracoval jako zootechnik. Praxi na venkově využil ve své prvotině – románu Mluviti stříbro (1982), následoval diptych Duely.
Po roce 1989 opustil zemědělský obor a stal se fejetonistou a přispěvatelem řady časopisů. V roce 1991 se stal redaktorem Československého rozhlasu Brno, později působil v deníku Prostor, v časopise Týden a Svobodné Evropě.
Od roku 1996 vedl semináře tvůrčího psaní na Univerzitě Palackého v Olomouci a na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. S nadšením podporoval kulturní život ve Zlíně a spojoval generace i tvůrce různého zaměření. Byl spoluzakladatelem časopisu pro kulturu a společenské dění Zlínského kraje Zvuk, duchovním otcem festivalu Literární jaro Zlín, spoluinicioval setkávání zlínských Pátečníků na Balkánu, kde se v duchu čapkovské tradice setkávali tvůrčí lidé Zlínska. Byl u vzniku pěveckého spolku Wlastenci při Českém centru Mezinárodního PEN klubu.

Za svůj život získal řadu prestižních ocenění – Výroční cenu nakladatelství Mladá fronta za román Duely, Cenu Křepelek za tvůrčí podíl na publicistickém pořadu Hlasy a ohlasy z domova, cenu Magnesia Litera za román Zvlčení, jehož dramatizaci uvedlo v režii Dodo Gombára Městské divadlo Zlín, a Státní cenu za literaturu za román Na krásné modré Dřevnici a další.

„Srdečně zveme příznivce tohoto pozoruhodného spisovatele s laskavým srdcem do Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně. Ve středu 31. května od 17 hodin zde budou číst z jeho textů a vzpomínat Jana Janěková, David Valůšek, Petr Odehnal, Dodo Gombár a Josef Holcman. Večer hudebně doprovodí na cimbál Zuzana Lapčíková", zve na vzpomínkový večer ředitel knihovny Jan Kaňka.

Kontakt:

Mgr. Gabriela Winklerová
Projektový manažer, PR
Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně
Vavrečkova 7040, 760 01 Zlín
tel.: 573 032 505, 734 860 722, e-mail: winklerova@kfbz.cz, www.kfbz.cz

 

Foto: Pavel Kostelník

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.