28. 7. 2023

Pestrá paleta aktivit ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU

Zajímavé výstavy v galerii a muzeu, tvořivý program pro celou rodinu, komentované prohlídky i nová únikovka v knihovně. To vše a mnohem více mohou návštěvníci zažít během léta ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU.


Stálá muzejní expozice PRINCIP BAŤA: Dnes fantazie, zítra skutečnost nabízí návštěvníkům tři zajímavá zlínská témata: historii firmy Baťa do roku 1948, tvorbu zdejších filmových ateliérů i příběh cestovatelů Hanzelky a Zikmunda. Součástí je i muzeum obuvi, jedno z největších v Evropě.

V Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně návštěvníky zajisté zaujmou také aktuální krátkodobé výstavy. První z nich Na krála, matičko, na krála! mapuje jízdu králů v Hluku, Kunovicích, Skoronicích a ve Vlčnově. Další výstava Poklady skryté v podzemí Karpat představuje krásy nerostného bohatství Zlínského kraje. Tyto výstavy doplňuje panelová výstava k 11. ročníku fotosoutěže Klubu H+Z s podtitulem „Co jsme viděli na svých cestách a ostatní přešli".

K výstavě Poklady skryté v podzemí Karpat připravilo muzeum 24. srpna tvořivou dílnu pro velké i malé návštěvníky pojmenovanou I v lomu je živo! Zatímco děti se zabaví tvořením, jejich dospělý doprovod provede výstavou její kurátorka Andrea Dovicová.

Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně láká na svou stálou expozici Prostor Zlín | Řády vidění, která prezentuje unikátní kulturní odkaz Zlína, zdejší architekturu i to nejzajímavější z průmyslového designu spolu s klasickým a moderním uměním od 19. století až do současnosti.

Letos v listopadu galerie oslaví 70 let od svého založení. Při této příležitosti připravila výstavu Nový začátek – pohledy do sbírek, ve které představuje cenná díla ze svých sbírek a vrací se k důležitým událostem a osobnostem spjatých s galerií.

Další dvě neméně zajímavé výstavy jsou v galerii k vidění do 20. srpna. Výstava s názvem Moje místo ve tvém světě představuje tvorbu malířky Libuše Dlabola Pražákové, která nachází podněty v intimním světě života rodiny. Autorka svou výstavou zájemce provede na komentované prohlídce 1. srpna. S produkty designéra a výtvarníka Vladimíra Kovaříka se lze setkat téměř denně. Výstava vladimír kovařík hra na hranici kromě jeho designérské činnosti seznamuje návštěvníky také s autorovou volnou tvorbou a prozkoumává pomyslné hranice těchto zdánlivě protichůdných disciplín.

Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně má od července ve své nabídce novou únikovou hru Poslední menu, kde účastníci jako detektivové budou muset zjistit, kdo je vrahem na slavnostní večeři u miliardáře. V nabídce nadále zůstává i již zavedená únikovka Šéfova kancelář, ve které hráči hledají ukryté návhry nákresů bot. Únikové hry v ústřední knihovně jsou vhodné pro 3 až 5 členné týmy všech věkových skupin, děti pouze v doprovodu v dospělých. Na únikovou hru je třeba se přihlásit předem, podrobné informace jsou k nalezení na kfbz.cz/unikovka.

V úterý 8. srpna se uskuteční další komentovaná prohlídka autobusem Poznávejme baťovskou architekturu města Zlína, na které kurátor krajské galerie seznamí účastníky s baťovskou architekturou, významnými osobnostmi, budovami a také s historií při projížďce městem Zlín. „Tyto projížďky jsou zajímavým způsobem, jak se místní obyvatelé i turisté mohou dozvědět spoustu nových zajímavostí o zlínské architektuře. Doporučuji tedy zájemcům, aby neváhali a včas si rezervovali své místo," doplnila Petra Kubíková, ředitelka 14|15 Baťova institutu, p. o. Trasa vede přes známé městské čtvrti a stavby, prohlídku je vhodné doplnit návštěvou galerie.

Více informací na www.muzeum-zlin.cz, www.galeriezlin.cz, www.kfbz.cz a www.14-15.cz.

Kontakt:
Alena Babicová
PR manažerka
14|15 Baťův institut, příspěvková organizace
14|15 BAŤŮV INSTITUT, Vavrečkova 7040, 760 01 Zlín
Tel: 736 505 513, e-mail: alena.babicova@14-15.cz

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.