29. 9. 2023

14|15 BAŤŮV INSTITUT – již 10 let s vámi

Již deset let nabízí 14|15 BAŤŮV INSTITUT zábavu i poučení pro malé i velké návštěvníky. V květnu roku 2013 se veřejnosti otevřely nové expozice Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně a Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně v budově 14 továrního areálu. Na konci září 2013 mohli lidé začít využívat také služeb Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně v nových prostorách v budově 15 a návštěvníkům se tak otevřel celý komplex 14|15 BAŤŮV INSTITUT.


Během uplynulých 10 let mohli jeho návštěvníci zhlédnout stovky krátkodobých výstav muzea a galerie, poslechnout si celou řadu open air koncertů, zúčastnit se několika ročníků Galerijní a muzejní noci ve Zlíně i tisíců besed, přednášek, tvořivých dílen, festivalů a mnoha druhů dalších aktivit.

I nadále mohou návštěvníci všech věkových kategorií s různými zájmy najít ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU program právě pro ně.

Klasické i současné umění v galerii

Pro milovníky současného umění připravila krajská galerie rozsáhlý výstavní projekt Dům umění II, jehož součástí je výstava Obsese v 1. podlaží budovy 14. Ta se zaměřuje se na stírání hranic mezi uměním a životem, představuje uměleckou tvorbu jako každodenní praxi i nutkavou posedlost. Touto výstavou provede zájemce na komentované prohlídce v neděli 15. října její kurátor Milan Mikuláštík společně s jedním z vystavujících autorů, Lubošem Plným.
Výběr ze sbírek galerie je k vidění na komorní výstavě Nový začátek, která připomíná výročí 70 let od jejího založení 20. listopadu 1953. Vystavená díla tvoří cennou a nedílnou část sbírkového fondu galerie, která nemůže být kvůli svému charakteru dlouhodobě vystavena ve stálé expozici, je uložena v depozitáři a představována jen výjimečně. Skvosty z depozitáře mohou návštěvníci vidět do 12. listopadu.

Návštěvníci by si neměli nechat ujít ani stálou expozici PROSTOR ZLÍN | ŘÁDY VIDĚNÍ. Industriální atmosféra výstavních prostor stálé expozice dává vyniknout atraktivnímu pojetí stálé expozice ze sbírek krajské galerie. Přibližuje zlatou epochu největšího rozmachu Zlína v baťovském období a představuje zdejší unikátní architekturu i to nejzajímavější z průmyslového designu spolu s klasickým a moderním uměním od 19. století až do současnosti. V nynější podobě je k vidění do 12. listopadu, poté bude z důvodu rekonstrukce uzavřena a dostane po 10 letech nový vzhled.

Fenomén Baťa ve zlínském muzeu

Stálá muzejní expozice PRINCIP BAŤA: Dnes fantazie, zítra skutečnost mapuje dějiny firmy Baťa od založení v r. 1894 až po znárodnění v roce 1945 a rozpad koncernu v r. 1948. Tato historie je rozdělena do jednotlivých částí od výroby obuvi a dalších produktů, budování zahraničních společností přes prodej, reklamu a filmovou produkci, dopravu až po sociální politiku firmy. Podstatnou součástí je i specializovaná část muzejní expozice obuvi, která představuje jednu z největších sbírek v Evropě. Následující část expozice je věnována zlínskému filmovému studiu, jeho historii a tvůrčím osobnostem s ním spojených. Dalším okruhem je fenomén moderního cestovatelství s unikátním obrazovým a sbírkovým fondem inženýrů Hanzelky a Zikmunda, Eduarda Ingriše a Stanislava Škuliny.
V budově 14 mají návštěvníci možnost bezplatně navštívit expozici FRANTIŠEK BARTOŠ: Pedagog, jazykovědec, etnograf, jež je zaměřena na jeho rozsáhlou práci a etnografickou činnost.
Stálou expozici doplňují v průběhu roku také zajímavé krátkodobé výstavy. Od 20. října se návštěvníci mohou těšit na novou výstavu Modrá aneb modrá barva v tradiční kultuře, která představí různorodý a vzorově pestrý lidový textil z jihovýchodní Moravy se zaměřením na techniku modrotisku a šité batiky.

Kurzy, besedy i kluby v knihovně
Hned několik kurzů a workshopů je možné absolvovat v říjnu v krajské knihovně. Pro nevidomé a slabozraké je to kurz Arteterapie a Muzikoterapie 12. a 19. října. Paměť si mohou procvičit všechny generace v sérii samostatných workshopů Kdo si hraje, nestárne, kdy nejbližší z nich se uskuteční 2. října.
Tradičně se mohou čtenáři potkávat v klubech Klub milovníků knih, Young club či nově Seniortech se zaměřením na moderní technologie pro začátečníky.
Knihovna nabízí 18. října zajímavé setkání nad esejí Milana Kundery Unesený Západ (1983), který letos na jaře vydalo v překladu Anny Kareninové nakladatelství Atlantis. Esej zazní v podání Marty Bačíkové a Rostislava Marka. Následovat bude beseda se spisovatelem a novinářem Karlem Hvížďalou. Moderuje Petr Fischer.

Zábava i po setmění
I po setmění je pro návštěvníky 14|15 BAŤOVA INSTITUTU připraven zajímavý program. Ve středu 18. října se uskuteční již tradiční videomappingová projekce audiovizuálních děl studentů Fakulty aplikované informatiky Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Říjnový videomapping Zlín uprostřed světa představí výběr nejlepších prací předešlých ročníků projektu.

Kompletní program naleznete na www.14-15.cz.

Kontakt:
Alena Babicová
PR manažerka
14|15 Baťův institut, příspěvková organizace
14|15 BAŤŮV INSTITUT, Vavrečkova 7040, 760 01 Zlín
Tel: 736 505 513, e-mail: alena.babicova@14-15.cz

 

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.