16. 10. 2023

Ve zlínském muzeu bude hrát prim modrá barva

Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně zve návštěvníky na novou výstavu Modrá, s podtitulem Modrá barva v tradiční kultuře a v současném designu. Výstava bude slavnostně zahájena vernisáží 19. října v 17.00 hod.


„Těžištěm výstavy Modrá je představení různorodého a vzorově pestrého lidového textilu z jihovýchodní Moravy barveného indigem, se zaměřením na techniku modrotisku a šité batiky," uvedla Blanka Petráková, kurátorka výstavy a vedoucí Muzea luhačovického Zálesí. „Naše výstava ale zahrnuje i další artefakty lidové výtvarné kultury s dominující modrou barvou, jako je keramika, dřevořezba, stavitelství a podobně."

Úvodní část výstavy připravená botaničkou muzea Petrou Hanákovou je věnována barvířským rostlinám a historii získávání modrého barviva třeba z indiga, rdesna či borytu. Geoložka muzea Andrea Dovicová zase z mineralogické sbírky muzea nabízí exponáty minerálů a hornin, z nichž se dříve vyráběly modré pigmenty a barviva.

Výstava by nemohla vzniknout bez spolupráce s modrotiskovými dílnami ve Strážnici a v Olešnici. Vedle sbírky Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně čerpala kurátorka nejen ze sbírek Národního ústavu lidové kultury ve Strážnici, Městského muzea Valašské Klobouky, Vlastivědného muzea v Olomouci, Masarykova muzea v Hodoníně, Muzea regionu Valašsko a dalších institucí, ale také ze soukromých sbírek. Podstatná byla pro realizaci výstavy také podpora Ministerstva kultury České republiky.

„Výstava je doplněna ukázkami současného designu, který pracuje s technikami modrotisku, batiky a barvení indigem. Představuje práce studentů ateliéru Design oděvu při UTB ve Zlíně pod vedením Kristýny Petříčkové, modrotiskové modely textilních designérek Jany Kubínové a Alice Klouzkové, batikované obrazy Yvety Petráskové. K vidění budou ve zlínském muzeu i originální modely japonské návrhářky Rie Ogawy, interiérové doplňky z modrotisku vytvořené ve firmě Polstrin podle návrhů česko-americké designérky Petry Gupta Valentové, kyanotypie Lucie Horuckové a další zajímavosti," doplnila Blanka Petráková.

Lektorské oddělení muzea má pro školy a veřejnost připravený doprovodný program. Ve čtvrtek 26. října je pro děti připravena Modrá dílna, na které budou vyrábět „modrotiskové" obrázky klovatinovou rezerváží na papíře. Ve čtvrtek 30. listopadu proběhne v 17 hodin přímo ve výstavě módní přehlídka modrotiskových šatů z dílny Miroslavy Psotkové, doplněna o prodej šperků a minerálů.

Výstava bude k vidění ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU do 14. dubna 2024
Více informací na www.muzeum-zlin.cz

Kontakt:
Ing. Silvie Lečíková
vedoucí obchodního oddělení
Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně
Vavrečkova 7040, Zlín
Tel. 734 769 971, e-mail silvie.lecikova@muzeum-zlin.cz

Ing. Alena Babicová
PR manažerka
14|15 Baťův institut, příspěvková organizace
14|15 BAŤŮV INSTITUT,
Vavrečkova 7040, 760 01 Zlín
Tel: 736 505 513, e-mail: alena.babicova@14-15.cz

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.