24. 10. 2023

Za ševcovinou do zlínského muzea

Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně si už tradičně na konci října připomíná svátek patronů ševců, svatého Kryšpína a Kryšpiniána. Tito původně římští šiřitelé křesťanství zahynuli mučednickou smrtí v Galii ve 3. století n. l. a jsou po staletí u nás i ve světě považováni za ochránce obuvníků. V ševcovském Zlíně býval jejich svátek, připadající na 25. říjen, jedním z hlavních svátků ve městě.


Už řadu let tento svátek připomíná Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně akcí, která dnes nese název ŠEVCI ŽIJÍ. Letos na sobotu 28. října 2023 muzeumznovu připravilo přímo v expozici Princip Baťa program plný aktivit, ukázek a dílniček s obuvnickou tematikou, a to v čase od 10 do 16 hodin.

Podobně jako vloni se při této akci překlene příběh obuvnictví a ševcoviny přes tři staletí – od nejmodernějších technologií používaných v současném vývoji obuvi, přes baťovskou výrobní linku a ukázky strojů, které jsou její součástí, až k původní ruční ševcovině z konce 19. století. Michal Heinrich, historik muzea a kurátor sbírky obuvi k programu doplňuje: „Hledali jsme takové aktivity, které budou návštěvníky bavit, a zároveň pro ně mohou být užitečné. Velkou část návštěvníků tvoří tradičně rodiny s dětmi, takže i na to jsme letos mysleli.“

K diagnostice chodidel, kterou pro akci zajišťuje Česká obuvnická a kožedělná asociace, přibyde letos poradna medicinální pedikérky Andrei Fabrikové. Pro zdravá chodidla pak lze doporučit procházku po chodníku zdraví z různých materiálů, který přivezou studenti Ateliéru obuvi při UTB Zlín. Univerzitní Centrum výzkumu obouvání představí moderní technologie využívané v moderním designu i výrobě obuvi. Zejména pro děti je velkou atrakcí ruční čištění obuvi, které tady mnozí vidí poprvé v životě, stejně jako povídání o tom, jak se ručně šily boty v časech jejich praprababiček. Pro děti jsou připraveny i další aktivity a dílničky, s nimiž mohou strávit příjemný čas. Dospělí se spolehlivě zabaví třeba i sledováním provorepublikových baťovských reklam.

Muzeum letos znovu propojilo akci s nedávno otevřeným 44 Centrem řemesel na 44. budově továrního areálu. To budou moci zájemci navštívit ve třech prohlídkách, a to v 11, 13 a 15 hodin, a podívat se, kde a jak dnes ve Zlíně probíhají obuvnické kurzy. Podrobný program na https://www.muzeum-zlin.cz/sevci-ziji.

Ševci žijí nejsou jedinou akcí, kterou zlínské muzeum na tento den připravilo. V Luhačovicích se uskuteční setkání s památkářem Radimem Vrlou na zřícenině hradu Starý Světlov, na Ploštině to bude krátká připomínka státního svátku spojená s komentovanou prohlídkou nové expozice.

 

Kontakt:

ing. Silvie Lečíková                                                 

vedoucí obchodního oddělení MJVM Zlín

Vavrečkova 7040, Zlín

573 032 326 | 734 769 971

silvie.lecikova@muzeum-zlin.cz | www.muzeum-zlin.cz

 

Mgr. Michal Heinrich

573 032 310

michal.heinrich@muzeum-zlin.cz

 

Foto: MJVM ve Zlíně

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.