2. 11. 2023

Galerie si jako dárek k 70. výročí nadělí novou expozici

Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně letos slaví 70 let. Při této příležitosti připravuje novou stálou expozici, která tak po deseti letech dostane zcela nový vzhled. Rozloučit se se současnou expozicí PROSTOR ZLÍN | ŘÁDY VIDĚNÍ a oslavit galerijní výročí můžou návštěvníci v neděli 12. listopadu na akci Deinstalujeme!. V čase 14.00–18.00 bude probíhat řetězové provázení, kreativní dílny pro děti a koncert kapely Ostrý zub v 17 hodin. Vstupné bude po celý den zdarma.


Návštěvníci si budou moci naposledy prohlédout expozici PROSTOR ZLÍN | ŘÁDY VIDĚNÍ na netradičním řetězovém provázení, kde kurátoři představí jednotlivé části expozice. Začátek prohlídek je ve 14 a 15 hodin. Pro děti připravuje galerie kreativní dílny, kde mohou tvořit a hlavně si hrát. V 17 hodin večer zahraje kapela Ostrý zub, hudebně-výtvarné sdružení ve složení Jan Krtička, Vladimír Havlík, David Jedlička a Jiří Bartoník, které ve svých projektech mísí elektroniku s post-punkovými postupy.

„Stálou expozici čeká rozsáhlá rekonstrukce, během které bude několik měsíců uzavřena. Součástí nové expozice budou mimo jiné edukační zóny, multimédia a prvky virtuální reality. To si vyžádá související stavební úpravy, například výměnu paneláže, elektrických rozvodů nebo přestavění systému předmětové ochrany," informovala radní Zlínského kraje pro oblast kultury Zuzana Fišerová s tím, že investorem akce za 28,5 milionu korun bude Zlínský kraj, přičemž 23,5 milionu pokryje dotace z Integrovaného regionálního operačního programu.

„Naše stávající expozice byla otevřena na jaře roku 2013, takže v této podobě ji již mnoho lidí zhlédlo. Rádi bychom proto představili jiný výběr z našich sbírek a celkově ukázali, v čem je naše sbírka, potažmo instituce, jedinečná," vysvětluje Václav Mílek, ředitel Krajské galerie výtvarného umění v Zlíně. „Tématem pro novou expozici je civilizační svár, který se ve vývoji Zlína manifestuje. Na jedné straně racionální pragmatické, modernistické město a na druhé straně, někdy v protikladu, někdy paralelně se projevující tradicionalismus a sentimentální obraz spojený s přírodou a venkovem a jeho vizuální kulturou," přibližuje koncept připravované expozice ředitel.

„Neznamená to ale, že zavíráme úplně. Nadále připravujeme krátkodobé výstavy v 1. podlaží budovy 14. Do konce roku zde zahájíme třetí výstavu v rámci trienále Dům umění II, Salon L. Š. V příštím roce se pak návštěvníci mohou těšit na výstavy starého umění, retrospektivu Reného Hábla nebo Zlínský salon mladých. A samozřejmě nás čeká slavnostní otevření nové expozice." dodává Václav Mílek.

Více informací na www.galeriezlin.cz.

Kontakt:
Šárka Michalíková
Public Relations
Tel: 733 162 977, e-mail: sarka.michalikova@galeriezlin.cz
Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně,
14|15 BAŤŮV INSTITUT, Vavrečkova 7040, 760 01 Zlín

Ing. Alena Babicová
PR manager
14|15 Baťův institut, příspěvková organizace
14|15 BAŤŮV INSTITUT,
Vavrečkova 7040, 760 01 Zlín
Tel: 736 505 513, e-mail: alena.babicova@14-15.cz

 

Foto: KGVU

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.