3. 11. 2023

Pestrý podzimní program ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU

Zajímavé výstavy, přednášky i besedy. To je jen malý výčet toho, co vše nabízí muzeum, galerie a knihovna v listopadu.


Krajská galerie představuje cenná díla ze svých sbírek i život umělce

Návštěvníci by si neměli nechat ujít výstavu k 70. výročí Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně Nový začátek – pohledy do sbírek, která představuje cenná díla z depozitáře galerie, která nemůžou být díky svému charakteru dlouhodobě vystavena ve stálé expozici, jsou proto uložena v depozitáři a představována veřejnosti jen výjimečně. Navštívit tuto výstavu je možné už jen do 12. listopadu. V tento den se uskuteční také rozloučení se stálou expozicí PROSTOR ZLÍN | ŘÁDY VIDĚNÍ na akci Deinstalujeme!, která nabídne v rámci speciálního programu poslední možnost vidět stálou expozici v současné podobě před její rekonstrukcí.

Galerie zve od 22. listopadu na poslední ze tří prezentací Salon L. Š. v rámci letošního trienále Dům umění II, jehož tématem je život umělce. Trienále navázalo na tradici Nových zlínských salonů. Salon L. Š. je koncipován jako pocta jednomu z hlavních iniciátorů těchto od roku 1996 obnovených přehlídek československého výtvarného umění. Symbolicky připomene výrazného historika umění a v letech 1990–2009 ředitele zlínské galerie Ludvíka Ševečka a představí okruh 70 osobností českého výtvarného umění, které byly s galerií v době jeho působení úzce svázány, účastnily se Nových zlínských salonů a jejich díla byla zakoupena do sbírky galerie. Mezi tyto autory patří například Nikos Armutidis, Ladislav Daněk, René Hábl, Kurt Gebauer, Radim Hanke, Lubomír Jarcovják, Libor Jaroš, Márius Kotrba, Karel Nepraš, Otmar Oliva, Ivan Ouhel, Eduard Ovčáček, Svatopluk Slovenčík, Jiří Sopko, Adriena Šimotová, Tomáš Švéda, Oldřich Tichý aj. Zlínská galerie připomene touto formou osobnost ředitele, který koncipoval progresivní směřování galerie, stimuloval výtvarný život v regionu a na vysoké úrovni a jedinečným způsobem ho propojil s kulturními centry.

Zajímavé výstavy i přednáška v muzeu

Muzeum jihovýchodní Moravy ve výstavě Modrá představuje fenomén modrotisku a šité batiky, která je přehlídkou pestrých vzorů lidového textilu ze sbírek muzea i soudobého designu. K vidění jsou i další artefakty zdobené modrou barvou jako je keramika, dřevořezba či stavební prvky. Návštěvníci zde najdou řadu zajímavostí k barvířským rostlinám a k tomu, jak se z nich v historii získávalo modré barvivo. Podobně je tomu i u minerálů a hornin, z nichž se vyráběly modré pigmenty a barviva. Výstava potrvá až do dubna a po celou dobu ji doprovází pestrý doprovodný program včetně přehlídky modrotiskových šatů 30. listopadu nebo dvoudenního kurzu barvení indigem ve dnech 29. - 30. ledna 2024.

Pro milovníky historie Zlína je připravena fotografická výstava Zlín – Gottwaldov - Zlín, která představuje proměny vybraných zlínských míst a ulic od nejstarších dochovaných fotografií po současnost. Záběry zachycují jak nejznámější zlínské lokality, tak místa, která dnes již neexistují.
Muzeum zve také na další přednášku z cyklu Byliny v muzeu. Ve čtvrtek 9. listopadu přiblíží Petr Hába v širším kontextu ADHD. Zaměří se na méně známé aspekty ovlivňující tuto poruchu, jako jsou životní styl či stravování.

Besedy i flamenco v Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně

Ve středu 15. listopadu představí Jaroslav Kovanda, společně s hercem a moderátorem Josefem Kollerem za hudebního doprovodu folk-punkového uskupení Nadměrný náklad, knihy, které vydal v poslední době nejen ve svém nakladatelství JáSám.

Jedinečný zážitek slibuje 20. listopadu komponovaný pořad Vracím se pro svá křídla, v němž zazní verše Federica Garcíi Lorcy v podání Tomáše Hanáka. Spojujícím prvkem představení je hudebně taneční koláž flamenkové tanečnice Virginie Delgado a kytaristy Petra Víta, jež dodává Lorcově poezii nový rozměr a barvu.

Středa 22. listopadu bude patřit diskuznímu večeru Sametový byznys? Průmysl a podnikání ve Zlíně devadesátých let, který představí aktuální historické výzkumy hospodářského vývoje Zlína a zlínského regionu po roce 1989. Diskutovat budou historik Ondřej Ševeček z Filozofického ústavu AV ČR, Vítězslav Sommer z Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR a David Grác, autor diplomantského výzkumu k transformaci Svitu v letech 1989 až 1991.

Další zajímavá beseda se uskuteční 23. listopadu s Jiřím Plockem, autorem knihy Píseň jako symbol (Galén 2022), v níž autor pátrá po tom, co píseň jako jeden ze základních prvků lidské kultury znamená pro člověka.

Pro milovníky umění připravila knihovna ve spolupráci s Francouzsko-českým klubem ve Zlíně 29. listopadu přednášku Veroniky Sedláčkové s názvem Marc Chagall – poutník mezi světy v rámci Francouzského podzimu.

Více informací na www.muzeum-zlin.cz, www.galeriezlin.cz, www.kfbz.cz a www.14-15.cz.

Kontakt:
Alena Babicová
PR manažerka
14|15 Baťův institut, příspěvková organizace
14|15 BAŤŮV INSTITUT, Vavrečkova 7040, 760 01 Zlín
Tel: 736 505 513, e-mail: alena.babicova@14-15.cz

 

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.