22. 11. 2023

Vánoční čas ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU nabídne bohatý program pro všechny generace

Zabavit se, dozvědět se něco nového, odpočinout si i zažít vánoční atmosféru mohou návštěvníci ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU, kde je pro ně připraven bohatý program s vánoční tematikou.


Rodinný program v Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně

Už v tyto dny je v expozici Františka Bartoše připravena výstava Radujme se, veselme se, narodil se Kristus Pán, která připomíná co, kdy a proč slavili o Vánocích naši předkové. Panely doprovází vánočně laděná modrotisková tvorba Antonie Dostálkové.
Výstavku oživí 25. listopadu program Předvánoční čas v muzeu, který má za cíl naladit svátečně děti i dospělé. Ukázky předení na kolovratu, vyřezávání betlémových figurek ze dřeva, zdobení perníčků, výroba vánočních ozdob nebo výtvarné dílny zabaví určitě děti, dospělí zase ocení rady a ukázky využití bylinek v zimním období. Program bude probíhat od 10 do 12 a od 13 do 17 hodin, přičemž ve 13.30 a v 15 hodin jej svým vánočním pásmem doprovodí Bartošův dětský soubor.

Kreativní dílny pro děti v Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně

Tvořivé dílny s vánoční tématikou pro děti všeho věku nabídnou dílny v galerii. Výtvarný workshop UMčo 12. prosince od 13.30 hodin je vhodný pro děti ve věku 7–10 let. V sobotu 9. prosince ve 14 hodin se bude v galerii vyprávět o Vánocích, jak se kdysi dávno celé rodiny po soumraku setkávaly se sousedy a pocestnými u kamen ve svých světnicích a povídaly si příběhy. Tradičně Galeřiště nabídne nejmenším dětem od 2 do 5 let v doprovodu rodičů každou středu a čtvrtek až do Vánoc tvoření s vánoční tématikou.

Pestrý program pro všechny generace v Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně

V sobotu 2. prosince bude Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně patřit dětem. Od 9 do 12 hodin se zde uskuteční tradiční akce Den pro dětskou knihu. Dopoledne pro děti v knihovně plné čtení, zábavy a tvoření. Děti se mohou těšit na vernisáž a vyhodnocení výtvarné soutěže Zvířátka v zoo, představení Divadla z truhlice – Skřítek Zubykaz, tvořivé dílničky, samozřejmě čtení nebo vystoupení a dobročinný jarmark Lesní komunitní školy Sýkorka a spoustu další zábavy.
Divadlo z truhlice zahraje také dětem v knihovně Jižní Svahy, a to pohádku Vánoční hvězdička ve středu 6. prosince. Ve stejný den od 18 hodin se v ústřední knihovně ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU uskuteční mikulášký koncert s názvem Andělé a čertíci hrají s knížkou v polici.
Pro dospělé nabídne knihovna v pátek 15. prosince od 17 hodin besedu S prominutím řečeno se spisovatelem, překladatelem a diplomatem Michaelem Žantovským. Ten představí svou dosud poslední knihu, ve které s okouzlující nadsázkou a vtipem líčí "nesmazatelné zážitky" s významnými osobnostmi světového dění.
V úterý 19. prosince je pro děti připravena v knihovně Vánoční výtvarná dílna a den nato, 20. prosince od 10 hodin, se myslelo s vánočním programem i na ty nejmenší děti s hodinkou nad dětskou knihou Tátové a mámy, čtěte s námi plnou tvoření, čtení a hraní pro děti do 5 let.

Hudební program v kavárně

K adventní pohodě přispěje také hudební program. Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně zve 13. prosince od 18 hodin na vánočně laděné vystoupení zlínské folkové kapely Stromy. Návštěvníci se mohou těšit převážně na jejich autorskou tvorbu, ale v tomto adventním čase zazní i vánoční písně.
Ve čtvrtek 7. prosince od 17 hodin vystoupí v kavárně soubor Zlínské harfy ZUŠ Morava. Mladí muzikanti společně s Lucii Fajkusovou představí program v duchu vánočním. Vystoupí také speciální host Musica Angelica se zpěvačkou Magdalénou Malaníkovou, kterou Zlínské harfy doprovodí.
O týden později, 14. prosince od 17 hodin, se mohou návštěvníci zaposlouchat do Vánočního muzicírování, na kterém vystoupí žáci ZUŠ Morava - soubor zobcových fléten, který spolu s fryštáckým sborem zpříjemní tento krásný čas vánočními melodiemi nejen starých mistrů. Na toto vystoupení naváže nově vzniklý barokní soubor La Tarantella, který předvede průřez vánoční tvorby 15. až 18. století a celé hudební odpoledne uzavře Taneční Orchestr Brazil, který si připravil skladby laděné v duchu rockových a popových balad.

„Ráda bych pozvala návštěvníky na vánočně laděný program do 14|15 BAŤOVA INSTITUTU. I letos mohou vybírat z široké palety tvořivých dílen pro děti nebo koncertů, které zajisté navodí vánoční pohodu," řekla Lucie Pluhařová, ředitelka příspěvkové organizace 14|15 Baťův institut.

Za jarmarkem na hrad

V sobotu 2. prosince ožije vánoční atmosférou i hrad Malenovice. Již tradičně se zde uskuteční vánoční jarmark. Na hradě i v předhradí bude připraveno od 10 do 16 hodin množství stánků drobných prodejců s malými i velkými dárky pro velké i malé. Chybět samozřejmě nebude občerstvení.

Více informací na www.muzeum-zlin.cz, www.galeriezlin.cz, www.kfbz.cz a www.14-15.cz.

Kontakt:
Ing. Alena Babicová
PR manažerka
Tel: 736 505 513,
e-mail: alena.babicova@14-15.cz
14|15 Baťův institut, příspěvková organizace
14|15 BAŤŮV INSTITUT, Vavrečkova 7040, 760 01 Zlín

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.