12. 1. 2024

Knihovna ve Vašich rukou

V ústřední budově Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně si čtenáři nově půjčují i vracejí knihy zcela samoobslužně. Cílem nových automatizovaných služeb je zjednodušit a urychlit odbavení požadavků čtenářů na vrácení i půjčení dokumentů. Krajská knihovna, která zavedla jako jedna z prvních v České republice automat na vracení knih s tříděním či využívání technologie RFID, tímto opět potvrzuje svou pozici průkopníka moderních trendů v českém knihovnictví.


V závěru roku 2023 knihovna zavedla v ústřední budově kompletní samoobslužný režim, který zrychlil a zjednodušil výpůjční protokol a současně uvolnil knihovníky pro individuální práci se čtenářem a další odborné činnosti. Ústřední knihovna je nyní vybavena celkem 6 samoobslužnými automaty na půjčování a jedním automatem na vracení knih ve vstupní hale.

Obavy o ztrátu interakce s knihovníky vyvrací ředitel knihovny Jan Kaňka: „O kontakt s knihovníky čtenáři tímto krokem rozhodně nepřijdou. Právě naopak. Knihovníci jim jsou nyní k dispozici více než kdykoliv předtím a mohou se jim osobně déle věnovat při vyhledávání dokumentů, zodpovídání dotazů či hovorech o čtenářských zážitcích."
Půjčované dokumenty čtenář vkládá do samoobslužných automatů, které jsou umístěny u knihovních pultů ve 3. a 4. podlaží včetně dětského oddělení. Na vyznačené místo čtenář krátce přiloží čtenářský průkaz, následně položí půjčované dokumenty do prostoru automatu a postupuje dle pokynů na obrazovce. Potvrzení o půjčení lze zaslat na mail, případně vytisknout. Výpůjční automat čtenáři sám automaticky prodlouží všechny nevrácené výpůjčky, pokud je to ještě možné.
Na výpůjčních automatech je možné samoobslužně půjčovat knihy, časopisy, mapy, hudebniny, společenské hry i většinu zvukových CD.
Vracené dokumenty uživatel vkládá jednotlivě do návratového automatu ve vstupní hale ústřední knihovny, kde jsou roztříděny do příslušných košů pro jednotlivá oddělení. Návratový automat sám rovnou prodlouží všechny nevrácené výpůjčky, u nichž je to možné, tj. nejsou-li dále rezervovány jinými čtenáři.

„Celý proces je jednoduchý a komfortní na ovládání. Knihovníci jsou v celé knihovně stále přítomní a v případě obtíží či nejasností rádi a ochotně čtenářům s obsluhou pomohou a vysvětlí potřebné", vysvětluje Libuše Pavlicová, vedoucí útvaru odborných činností.

„Paní knihovnice mi ukázala, jak na to. Je to děsně jednoduché a pohodlné! Je bezvadné, že máme takto moderní knihovnu," pochvaluje si čtenářka Marie (76 let), po prvním využití samoobslužného automatu na půjčování knih.

Knihovna dlouhodobě cílí na zavádění moderních typů služeb a maximální synergii při využívání RFID technologie. Ta je využita pro identifikaci a ochranu všech typů dokumentů a umožňuje službu cirkulace fondu. Současnému stavu plné samoobslužnosti ústřední knihovny předcházelo čtyřleté úsilí na zautomatizování a propojení všech 13 poboček knihovny do komplexního kooperativního automatizovaného systému knihovních služeb na území města Zlína, díky kterému si mohou čtenáři krajské knihovny půjčovat a vracet dokumenty v libovolné pobočce bez ohledu na původní místo vypůjčení.

„Jsem potěšena, že knihovna jde s dobou a práci, která je automatická, přenechává strojům, takže se pracovníci knihovny mohou více věnovat odborným činnostem a práci se čtenáři. Oceňuji, že knihovna na tento projekt získala téměř 900 tis. Kč prostřednictvím dotace," uvedla Zuzana Fišerová, radní pro oblast kultury a školství.

Nové samoobslužné automaty byly pořízeny v rámci projektu Podpora samoobslužných procesů výpůjčního protokolu v ústřední knihovně Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně, financovaného dotačním programem Veřejné informační služby knihoven – podprogram VISK3. Poskytovatelem dotace je Ministerstvo kultury ČR. Projekt zahrnoval kromě pořízení samoobslužných automatů také nasazení technologie RFID do fondu periodik.

Kontakt:
Mgr. Libuše Pavlicová
Vedoucí útvaru odborných činností
Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně
Vavrečkova 7040, 760 01 Zlín
tel.: 573 032 502 / 602 551 215; e-mail: pavlicova@kfbz.cz

 

Foto: Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.