15. 1. 2024

Zlínské muzeum zve děti i dospělé na doprovodný program ke své výstavě Modrá

V Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně mohou návštěvníci vidět výstavu Modrá, která je věnována modré barvě v tradiční kultuře i současném designu. Po celou dobu ji doprovází tvořivý program pro malé i velké návštěvníky.


Výstava Modrá představuje různorodý a vzorově pestrý lidový textil z jihovýchodní Moravy, barvený především indigem, se zaměřením na techniku modrotisku a šité batiky. Vystaveny jsou i další artefakty lidové výtvarné kultury s dominující modrou barvou, jako je keramika, dřevořezba, stavitelství a podobně. Návštěvník výstavy se dozví zajímavosti z historie získávání rostlinného modrého barviva třeba z indiga, rdesna či borytu a také o tom, z jakých minerálů a hornin získávaly přírodní modré pigmenty a barviva minulé generace. Tradiční historické kroje doplňují ve výstavě ukázky současného designu, který pracuje s technikami modrotisku, batiky a barvení indigem, zastoupen je řadou obrazů i modrotisk jako výtvarné médium. Výstava vznikla ve spolupráci se dvěma posledními modrotiskovými dílnami v České republice, ve Strážnici a Olešnici, a podpořilo ji Ministerstvo kultury ČR.

K výstavě připravilo edukační oddělení muzea doprovodný program pro děti i dospělé. Děti od 7 let mohou na Modré dílně pro děti v sobotu 20. ledna v čase 10.00–12.00 a 13.00–16.00 vytvářet originální modré fotografie běžných předmětů za pomoci historické fotografické techniky zvané kyanotypie. Další Modrá dílna pro děti se ukuteční 2. února ve stejném čase, ale tentokrát se v ní děti budou učit techniku rezervážního tisku na papíře, který jim pomůže jednoduše odhalit tajemství modrotisku.

Pro dospělé je ve dnech 29. a 30. ledna vždy v čase 10.00–16.00 přichystán dvoudenní vzdělávací kurz Barvení přírodním indigem s přírodní barvířkou Janou Šobáňovou z ateliéru Tincta Herbae. Účastník kurzu získá znalosti o přípravě, údržbě a používání ekologické indigové kádě pro celulózová vlákna, jako jsou len či bavlna, a odnese si vlastnoručně připravený vzorek obarveného a dekorovaného textilu.
Výstava je k vidění ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU do 14. dubna.

Více informací na www.muzeum-zlin.cz

Kontakt:
Ing. Silvie Lečíková
vedoucí obchodního oddělení
Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně
Vavrečkova 7040, Zlín
Tel. 734 769 971, e-mail silvie.lecikova@muzeum-zlin.cz

Ing. Alena Babicová
PR manažerka
14|15 Baťův institut, příspěvková organizace
14|15 BAŤŮV INSTITUT,
Vavrečkova 7040, 760 01 Zlín
Tel: 736 505 513, e-mail: alena.babicova@14-15.cz

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.