21. 2. 2024

Nejpůjčovanější knihy roku 2023

Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně představuje nejpůjčovanější knihy roku 2023. Žebříčku popularity u zlínských čtenářů dlouhodobě vévodí české autorky – Alena Mornštajnová, Kateřina Tučková a Michaela Klevisová.


„Absolutně nejžádanějšími tituly napříč všemi kategoriemi při součtu tištěných knih i eVýpůjček se staly: silný a temný román Aleny Mornštajnové Les v domě (322 výpůjček). Druhé místo obsadila Bílá Voda (193 výpůjček), román Kateřiny Tučkové z období komunistického režimu rozkrývající perzekuci řeholnic z kláštera v horách na Jesenicku. Třetí příčku obsadila dvojnásobná držitelka ceny za nejlepší českou detektivku Michaela Klevisová s titulem Vraní oko (187 výpůjček)," představuje vítězné tituly ředitel knihovny Jan Kaňka.

V kategorii beletrie pro dospělé v tištěných knihách obsadilo první příčku Osudné svědectví britského autora žijícího na Slovensku Roberta Bryndzy, sedmý díl série s populární vyšetřovatelkou Erikou Fosterovou.

Nejpůjčovanějším titulem z naučné literatury pro dospělé byly vzpomínky a osobní prožitky zkušeného novináře Tomáše Etzlera s názvem Novinářem v Číně: co jsem to proboha udělal?

V kategorii beletrie pro děti obsadil všechny přední příčky již po několikáté za sebou Deník malého poseroutky z pera amerického autora a vývojáře online her Jeffa Kinneyho. Milovaný knižní fenomén líčí zážitky čtenářsky oblíbeného antihrdiny. Jeho popularitě u dětí nahrávají mimo jiné komiksové pasáže, které vyprávění denních zážitků, trapasů a průšvihů prokládají. Všechny díly tohoto bestselleru vévodí nejen českým žebříčkům, ale pravidelně se umisťují také na prvním místě v žebříčku prodejnosti The New York Times. Časopis Time jejich autora v roce 2009 zařadil mezi stovku nejvlivnějších lidí na světě.

V naučné literatuře pro děti pak vedla Lesní zvířata Holgera Haaga. Kniha představuje čtenářům od sedmi let prostřednictvím detailních ilustrací 15 lesních zvířat v téměř životní velikosti a spoustu zajímavých informací o nich.

Nejpůjčovanější eKnihou roku 2023 byl Les v domě Aleny Mornštajnové, který se stal současně absolutně nejžádanějším titulem vůbec. Nejpůjčovanější audioknihou pak byla detektivka již zmíněné Michaely Klevisové Prokletý kraj, načtená Petrou Špalkovou.

Podrobný přehled všech kategorií je dostupný na bit.ly/kkfbznej23.

Kontakt:
Mgr. Gabriela Winklerová
Projektová manažerka
Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně
Vavrečkova 7040, 760 01 Zlín
+420 573 032 505; +420 734 860 722
www.kfbz.cz / www.facebook.com/zlinknihovna

 

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.