1. 3. 2024

Komentované prohlídky v krajské galerii představí díla Dany Sahánkové i starých evropských umělců

V březnu se návštěvníci Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně mohou těšit na komentované prohlídky aktuálních výstav. První z nich se uskuteční již ve středu 6. března od 17 hodin. Na ní se návštěvníci dozví více informací o výstavě Mundus Invisibiles přímo od její autorky Dany Sahánkové. Další komentovaná prohlídka se uskuteční 26. března od 17 hodin s kurátorkou Pavlínou Pyšnou, která představí výstavu Staré umění ze sbírky Galerie výtvarného umění v Ostravě.


Ve výstavních prostorách galerie ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU mohou lidé navšítívit dvě výstavy, které spolu tematicky souvisí, byť to nemusí být na první pohled zcela zřejmé. Vedle děl starších klasiků výtvarného umění tak návštěvníci uvidí výstavu současné autorky Dany Sahánkové, v jejíž tvorbě naleznou odkaz k hlubším vrstvám historie umění.

Velkoformátové kresby Dany Sahánkové upoutají pozornost hned u vstupu. Pečlivým vrstvením tahů tvoří z jednotlivých linií a ploch bohatou mozaiku vzájemných vztahů člověka, resp. lidské civilizace s přírodou, nejčastěji zastoupenou zvířaty či rostlinami. To vše zasazuje do neurčitého času a prostoru na pomezí snu a skutečnosti a zhmotňuje svůj Neviditelný svět.
„Bytostnou barvou autorky je černá, logicky ve vztahu s její technikou. V posledních letech se v jejich dílech ovšem objevuje širší barevnost podpírající tématiku i emotivnost konkrétních děl. Více o tom, jaké techniky a metody při tvorbě používá, přiblíží na komentované prohlídce, kde výstavou zájemce sama provede," popsal její tvorbu Ivan Bergmann, kurátor výstavy z Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně.

Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně nabízí svým návštěvníkům také jedinečnou možnost vidět cenné obrazové a grafické exponáty starého evropského umění ze sbírky GVUO. Rozsáhlý vystavovaný výběr mapuje období vymezené lety 1500 až 1800 a návštěvníci se na výstavě seznámí s přístupem umělců tvořících pod vlivem italským, flámským či nizozemským a s jejich mimořádnými díly. Jejich příběh se lidé dozví z popisků přímo u děl nebo si jej mohou poslechnout na zmiňované komentované prohlídce s její kurátorkou.

Více informací na www.galeriezlin.cz.

Kontakt:
Šárka Michalíková
Public Relations
Tel: 733 162 977,
e-mail: sarka.michalikova@galeriezlin.cz
Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně,
14|15 BAŤŮV INSTITUT, Vavrečkova 7040, 760 01 Zlín

Ing. Alena Babicová
PR manažerka
Tel: 736 505 513,
e-mail: alena.babicova@14-15.cz
14|15 Baťův institut, příspěvková organizace
14|15 BAŤŮV INSTITUT, Vavrečkova 7040, 760 01 Zlín

Foto: KGVU ve Zlíně

 

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.