18. 3. 2024

O Velikonocích se návštěvníci zlínského muzea a krajské knihovny mohou těšit na tradiční zvyklosti i tvoření

Jaro už je cítit ve vzduchu a za pár dní to bude krásně vonět také tradičními velikonočními pochoutkami v Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně na programu pro celou rodinu Zelený čtvrtek v muzeu. Ten již tradičně doplňuje velikonočně laděnou panelovou výstavu. V období Velikonoc chybět nebudou ani tvořivé dílny pro děti v Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně.


Velikonoční zvyky a tradice v muzeu

Jarně se naladit mohou návštěvníci již nyní na panelové výstavě Vajíčko malované, z lásky darované, která představuje největší křesťanské svátky z pohledu lidové tradice zaznamenané národopiscem, jazykovědcem a pedagogem Františkem Bartošem. Textovou a obrazovou část doplňují reprezentativní kolekce kraslic a velikonočních pohlednic ze sbírky zlínského muzea. K vidění bude v 5. podlaží budovy 14 do 7. dubna.

Ve čtvrtek 28. března v čase 10.00-12.00 a 13.00-17.00 se v expozici Františka Bartoše uskuteční rodinný program Zelený čtvrtek v muzeu, který představí tradiční zvyky dodržované v období Velikonoc ve starém Zlíně. Návštěvníci se mohou těšit na tvořivé dílny, ukázky různých stylů zdobení kraslic, pletení pomlázky, výrobu velikonočních dekorací z vizovického pečiva, přípravu tradičních velikonočních pokrmů, pečení jidášků i drobný prodej velikonočních dekorací.
Návštěvníci Luhačovic mohou 21. března od 14 hodin vyzkoušet jarně laděný workshop ve zdejším Muzeu luhačovického Zálesí. Vyrábět se bude tradiční ozdoba venkovských chalup ze slámy, výdumků a odstřižků, takzvaný muší ráj, který míval funkci praktickou i magickou.

Tvořivé dílny v krajské knihovně

V knihovně se bude zase tvořit a to nejen v ústřední knihovně ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU, ale také v jejích pobočkách. Jako první se uskuteční Jarní výtvarná dílnička v úterý 19. března od 13 do 17 hodin v dětském oddělení Knihovny Jižní Svahy. Děti zde budou vyrábět veselé velikonoční zápichy do jarního osení nejen z vajíček. Podobný program nabídne také Velikonoční výtvarná dílna 27. března ve stejném čase tentokrát v Knihovně Díly.
V oddělení pro děti ústřední knihovny se 26. března od 14 do 17 hodin uskuteční Velikonoční výtvarná dílna, ve které si děti budou vyrábět zvířátka z dřevěných špalíčků. Společně s knihovnou tak mohou děti přivítat jaro.
Více informací na www.muzeum-zlin.cz, www.kfbz.cz a www.14-15.cz.

Kontakt:
Ing. Alena Babicová
PR manažerka
Tel: 736 505 513,
e-mail: alena.babicova@14-15.cz
14|15 Baťův institut, příspěvková organizace
14|15 BAŤŮV INSTITUT, Vavrečkova 7040, 760 01 Zlín

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.