5. 4. 2024

Vzhůru do nové návštěvnické sezóny!

Dva z objektů ve správě Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně, hrad Malenovice a národní kulturní památka Ploština, se s prvním dubnovým víkendem letos poprvé otevírají veřejnosti. Důvodů k návštěvě je na obou místech hned několik.


Hrad Malenovice kromě klasických prohlídek a stálých expozic nabízí nové sezónní výstavy. Na hradní hájence tak bude představen Jiří Hýža jako výrobce krojové obuvi a držitel titulu Mistr tradiční rukodělné výroby Zlínského kraje. V interiéru samotného hradu přibyde pro letošní sezónu výstavka Ze života hmyzu.

„Samozřejmě počítáme i s doprovodným programem, na který se naši návštěvníci těší asi nejvíc," řekla Silvie Lečíková z obchodního oddělení muzea. „Můžeme tedy slíbit jak (H)radovánky 11. května, tak 1. června charitativní akci Na hrad za Korunk(o)u. K té se letos po bok našich stálých partnerů Filharmonie B. Martinů, SUPŠ Uherské Hradiště a 11. základní školy Malenovice poprvé připojí i Zlín Film Festival. Milované noční prohlídky letos chystáme na 20. července a 10. srpna a sezónu ukončíme akcí Stará řemesla na hradě Malenovice 7. září."

Zmínka o ukončení sezóny je více než na místě – návštěvníci se 8. září dostanou do hradu na dlouhou dobu naposledy. „Intenzivně totiž pracujeme na dotažení veškerých kroků nutných k rozběhnutí plánované stavební a zejména interiérové rekonstrukci hradu," doplňuje ředitel muzea Pavel Hrubec. „Přípravě nových expozic i úprava okolí budou důvodem, proč bude hrad minimálně pro příští sezónu pro veřejnost nepřístupný. Touto uzavírkou bude ale dovršena poslední etapa dílčích oprav a zrekonstruovaný hrad bude moci nabídnout řadu nových velmi zajímavě pojatých expozic."

Komplex na Ploštině bude naopak přístupný po celou sezónu. Expozice Tragédie na Ploštině a Nová Ploština doplní exteriérová výstava s přírodovědnou tematikou Žijí mezi námi. Geologii Zlínského kraje je věnována výstava ve stavení 166 (dříve 23) a nese název Poklady skryté v podzemí Karpat. „K ní budeme nabízet i přednášky," dodává Lečíková. „Budou to třeba Sopky Uherskohradišťska 25. dubna a Jantar ze Študlova 30. května a z úplně jiného soudku Tajemná hora Klášťov 16. května s archeoložkou Janou Langovou." První velkou akcí sezóny bude tradiční pietní akt v neděli 21. dubna.

Hrad i národní kulturní památka Ploština jsou během dubna otevřeny pouze o víkendech, ostatní dny jsou návštěvy možné na objednávku. Muzeum jihovýchodní Moravy nabízí na obou místech i lektorské programy pro školy, k nimž jsou podrobnosti uvedeny na webu muzea www.muzeum-zlin.cz/pro-skoly .

Kontakt:

ing. Silvie Lečíková
vedoucí obchodního oddělení MJVM Zlín
Vavrečkova 7040, Zlín, 14|15 BAŤŮV INSTITUT

573 032 326 | 734 769 971
silvie.lecikova@muzeum-zlin.cz | www.muzeum-zlin.cz

 

Foto: Hrad Malenovice, MJVM ve Zlíně

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.