7. 5. 2024

Literární jaro Zlín 2024 bude věnováno detektivkám

Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně zahájí 13. května festival Literární jaro Zlín 2024. Letošní, v pořadí patnáctý ročník bude s mottem Na stopě příběhům věnován detektivkám. Návštěvníci se mohou těšit na Petru Klabouchovou (13. 5.), Michala Sýkoru (16. 5.), Josefa Klímu (20. 5.), Františka Šmehlíka (22. 5.) a Františka Niedla (29. 5.).


Festival zahájí 13. května v 17 hodin Petra Klabouchová, manažerka rockových skupin, novinářka a spisovatelka, která žije střídavě v Itálii, Spojených státech amerických a České republice. Upozornila na sebe detektivním příběhem ze Šumavy Prameny Vltavy (2021), za který obdržela Cenu Johanna Steinbrenera. Jako detektivku, i když bez detektiva a bez vyšetřování, lze číst její román U severní zdi (2023), zdrcující svědectví o nelidské tyranii, kterou zažívaly politické vězeňkyně v padesátých letech. Letos v červnu čtenáři netrpělivě očekávají její nový hororový příběh z magické Šumavy Ignis fatuus. Večerem provede Martin Pášma.

16. května se mohou fanoušci detektivek těšit na setkání s Michalem Sýkorou. Ten je českému publiku známý především jako autor úspěšné série s komisařkou Výrovou (Případ pro exorcistu, Modré stíny, Pět mrtvých psů a další). Řada jeho románů byla zfilmována a těší se velkému ohlasu diváků i kritiky. Vedle románů napsal spolu s Petrem Jarchovským scénáře pro Českou televizi k minisériím Živé terče (2019) a Pozadí událostí. Jako vysokoškolský pedagog působí na Katedře divadelních, filmových a mediálních studií Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. V rámci festivalu Literární jaro Zlín 2024 představí fenomén české detektivky po druhé světové válce a specifičnosti jejího vývoje.
Kdo jiný by měl vyprávět o zločinech 90. let než Josef Klíma!? Legenda investigativní novinařiny 20. května zavzpomíná na zásadní kauzy z 90. let, nechá posluchače nahlédnout pod pokličku ruskojazyčných mafií, do Discolandu Ivana Jonáka, připomene řádění Ivana Roubala či Orlických vrahů a posvítí si na Radovana Krejčíře i Františka Mrázka. Bude vyprávět také o tom, jak se proměnilo české podsvětí a zodpoví i dotazy ze strany diváků. Moderátorem pořadu bude Josef Kvasnička.

22. května bude festival hostit Františka Šmehlíka, trojnásobného mistra republiky v judu, ale také absolventa bohemistiky na Univerzitě Palackého a úspěšného spisovatele. V roce 2015 vydal tento ostravský rodák soubor hororových povídek Temné znamení, v roce 2021 vyšel v nakladatelství Argo jeho první detektivní román Slyšet jeleny zpívat. Za knihu Šelma, první z řady volné trilogie s olomouckou vyšetřovatelkou Laurou Arou, získal Cenu Magnesia Litera v kategorii detektivka. Jeho detektivní romány se vyznačují smyslem pro propracovanou zápletku, psychologii jednotlivých postav a přesah k jiným literárním žánrům.

Festival uzavře 29. května František Niedl. S autorem převáženě historických románů a detektivek, jako například Čas vlků, Čtvrtý králův pes, Slunce na útěku, Poslední batalion, Útěk do pekel, Platnéř a desítek dalších, bude rozprávět ředitel knihovny Jan Kaňka. Téma jeho knih, ač v odlišných prostředích a časových rovinách, od středověku až po současnost, zůstává vždy stejné. Jedná se o boj slabšího proti silnějšímu, schopnost zachování si vlastní identity, ale i člověčenství v situacích, kdy jde lidskost stranou. Do svých knih vkládá i suchý, mnohdy štiplavý humor.
Kompletní program je dostupný na www.literarnijaro.cz. Vstupné na všechny pořady činí 100 Kč. Vstupenky lze zakoupit již nyní na recepcích 14|15 BAŤOVA INSTITUTU nebo online na https://vstupenky.14-15.cz/ .

Kontakt:
Mgr. Gabriela Winklerová
Projektová manažerka
Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně
Vavrečkova 7040, 760 01 Zlín
+420 573 032 505; +420 734 860 722
www.kfbz.cz / www.facebook.com/zlinknihovna

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.