Dnes
Zlínské muzeum připomene výročí třech významných madon kraje

Podle pověsti ochraňují Zlín tři Panenky Marie – Hostýnská, Štípská a Provodovská, kdy každá z nich měla svou jedinečnou uctívanou výtvarnou podobu podloženou vykonanými zázraky a vyslyšenými modlitbami. Okolo jednotlivých madon vyrostla v minulosti poutní místa, která se stala cílem věřících z širokého okolí. Výstava v Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně je připomínkou významných jubileí, která tato místa v letošním roce oslaví.
Letos totiž uplyne 130 let od založení Matice svatohostýnské (1895), 260 let od posvěcení kostela Narození Panny Marie ve Štípě (1765) a 290 let od posvěcení nové kaple Panny Marie Sněžné na Provodově-Maleniskách (1735).
Výstava představí počátky těchto poutních míst, jejich zakladatelské legendy, bohatou historii, ale i současnost zdejších poutí. Návštěvníci se dozví, jaké tři ikonografické typy reprezentují zobrazení Panny Marie z Hostýna, Štípy nebo Provodova. Další informace ve výstavě odhalí, jak a odkud se na tato poutní místa putovalo a s jakými suvenýry se poutníci navraceli.
„Poutní umění, navázané na kulty jednotlivých madon, tvořilo významný náboženský a kulturní fenomén, podstatný prvek v lidové zbožnosti obyvatel širokého regionu," říká Ondřej Machálek, kurátor výstavy z Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně. „Hlavní součástí výstavy bude výběr poutního umění, ale i masového poutního průmyslu, tedy předmětů, které si lidé z poutí přinášeli jako dárek, nejprve jako ochranný magický předmět, později však výrazně převládla funkce památeční. Jedná se o širokou škálu výrobků z různých materiálů zhotovované rozmanitými technikami. Nejznámější jsou svaté obrázky, kramářské tisky, růžence, podmalby na skle, domovní požehnání, kovové upomínky, užitkové předměty se znázorněním poutního místa a zázračných soch či obrazů a podobně.
Návštěvníci budou mít možnost na výstavě zhlédnout i různé votivní dary a svěceniny. Výstava jim tak pomůže poodhalit, jakou úlohu tyto předměty i samotná víra sehrávaly a v mnoha případech dodnes sehrávají v životě obyvatel našeho kraje.
Výstava bude zahájena vernisáží ve čtvrtek 22. května v 17 hodin a bude k vidění ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU do 12. října.
Více informací na www.muzeum-zlin.cz
Kontakt:
Ing. Silvie Lečíková
vedoucí obchodního oddělení
Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně
Vavrečkova 7040, Zlín
Tel. 734 769 971, e-mail silvie.lecikova@muzeum-zlin.cz
Ing. Alena Babicová
PR manažerka
Tel: 736 505 513,
e-mail: alena.babicova@14-15.cz
14|15 Baťův institut, příspěvková organizace
14|15 BAŤŮV INSTITUT, Vavrečkova 7040, 760 01 Zlín