18. 10. 2018

Domov, který by byl pýchou aneb Bydlení baťovsky i nebaťovsky

Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně zve návštěvníky na novou výstavu představující interiérové celky z období první republiky. Ty jsou doplněny panelovou částí, jenž zachuje historii bytové výstavby ve Zlíně. Výstava bude zahájena vernisáží ve čtvrtek 25. října v 17 hodin a je možné ji navštívit v kulturně vzdělávacím centru 14|15 BAŤŮV INSTITUT do 6. ledna 2019


Návštěvníci mohou na výstavě vidět celkem čtyři interiérové celky – jedná se například o ložnici, kterou dostala jako svatební dar Marie Novosadová, dcera majitele oděvní firmy Novosad, kuchyňskou linku, kterou používal architekt Vladimír Karfík, obývací pokoj ve stylu vídeňského baroka či vybavení koupelny.

Panelová část výstavy stručně srhne aktivity firmy Baťa v oblasti bydlení a chronologicky představí historii bytové výstavby. Vše bude doplněno citacemi z dobové litreratury a tisku a pamětními fotografiemi.

„Červená a zelená, domky, tovární budovy, trávníky a stromy. Zlín je výjimečným městem, protože byl takřka celý vytvořen podle představ Tomáše Bati a jeho nástupce Jana Antonína Bati o dokonalém spojení pracovního a soukromého života. Ve Zlíně působila řada významných architektů. Tomáš Baťa se již v souvislosti se stavbou své vily obrátil na profesora Jana Kotěru. Jeho spolupráce na nové podobě Zlína trvala do poloviny 20. let 20. století a navázal na ni velmi úspěšně Kotěrův žák František Lydie Gahura. Ve Zlíně zanechali své výrazné stopy i Vladimír Karfík, Miroslav Lorenc, Miroslav Drofa, Jiří Voženílek a mnozí další. Řadu budoucích architektů a stavitelů si firma vychovala ve svém stavebním oddělení,“ uvedla Hana Kuslová, kurátorka výstavy z Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně.

Výstava nabídne také interaktivní prvky pro děti a zajímavý doprovodný program.

Více informací na www.muzeum-zlin.cz a www.14-15.cz.

Kontakt:

Ing. Alena Babicová

PR manažerka

14|15 Baťův institut, p. o

E-mail: alena.babicova@14-15.cz

Tel:  +420 736 505 513