9. 1. 2020

V lednu za kulturou do 14|15 BAŤOVA INSTITUTU, vybíráme z programu.

14|15 BAŤŮV INSTITUT nabízí pestrý program po celý rok, proto nezklame své návštěvníky ani v lednu. Ať už zavítají do muzea, galerie či knihovny. Představujeme výběr z aktuálního programu.


A za jakými výstavami či akcemi se konkrétně vydat? 

Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně nabízí do konce ledna kromě stálé expozice tři výstavy. Jmenovitě Czech Made Western, výstavu, která sleduje pozoruhodně silný vliv Divokého západu na řadu oblastí života v Čechách. Dále výstavu Život ve věčné tmě o jeskyních a životě živočichů v nich žijících. A do třetice výstavu Zlín – Gottwaldov – Zlín, kterou ocení každý, kdo se zajímá o historii města a proměny, jimiž v minulých dekádách prošlo. Zážitek z výstavy umocňuje přítomnost vzácného archeologického nálezu hliněné sošky z mladší doby bronzové, kterou muzeum poprvé vystavilo. Z doprovodného programu doporučujeme celodenní rodinné dílny s tajuplným názvem „Z jeskyní Evropy na Divoký západ", které proběhnou 4. ledna, nebo speleologickou přednášku o zatopených jeskyních Yukatánu 9. ledna, případně první z cyklu přednášek cestovatelských 23. ledna (Panamský prales).

Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně zve 8. ledna na přednášku Rostislava Svobody věnovanou královské hře šachu a historii této sportovní disciplíny ve Zlíně, pořádanou ku příležitosti 95. výročí založení Šachového klubu Zlín. Dne 9. ledna proběhne beseda s názvem Jakub Malovaný: Samet v divadle při příležitosti vydání nové knihy Samet v divadle, která podrobně mapuje revoluční listopadové dny roku 1989 v tehdejším Gottwaldově, a to na základě svědectví pamětníků i dobových materiálů. Poslední pozvánkou v rámci lednového programu knihovny je přednáška Radomíra Čížka z dobrodružné sólo výpravy na kole po Kyrgyzstánu, která proběhne 22. ledna. Pan Čížek se podělí o své zážitky z cesty, jejímž cílem bylo zdolat některé z nejvýše položených průsmyků pohoří Ťan-Šan a na vlastní kůži okusit život lidí v nejodlehlejších horských oblastech.

V Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně je také k vidění několik atraktivních výstav. Mezi nimi Rozum versus cit: Zlínský průmyslový design 1918-1958 zaměřující se na historii designu ve Zlíně od vzniku samostatného Československa do závěru 50. let. Komentované prohlídky výstavy proběhnou 14. a 28. ledna. Návštěvníkům doporučujeme také výstavy Pavla Malinová – Vztahotvary a Jiří Karásek ze Lvovic – Barevné květy uschly v tón jak ze skla. První jmenovaná představuje tvorbu malířky Pavly Malinové, která patří mezi výrazné osobnosti mladé umělecké generace. V úterý 7. ledna proběhne komentovaná prohlídka výstavy s kurátorem. Druhá výstava prezentuje Jiřího Karáska jako básníka, kritika, předního představitele české dekadence, zakladatele Moderní revue a také významného sběratele. Návštěvníci zde uvidí úzký výběr zhruba čtyřiceti obrazů a kreseb umělců jako například Giorgio Vasari, Albrecht Dürer, Rembrandt, Francisco Goya a Maurice Utrillo.

„Srdečně zveme všechny návštěvníky do 14|15 BAŤOVA INSTITUTU a už nyní se těšíme na jejich návštěvu. Do nového roku bych všem ráda popřála hlavně zdraví a všechno dobré. Věřím, že skvělým startem může být právě kulturní zážitek.", řekla Petra Kubíková, ředitelka 14|15 Baťova institutu, p.o.


Kompletní lednový program s podrobnostmi naleznete na www.14-15.cz/

Kontakt:

Petra Štrofová
PR manažerka
Tel: 736 505 513, e-mail: petra.strofova@14-15.cz
14|15 Baťův institut, příspěvková organizace
14|15 BAŤŮV INSTITUT, Vavrečkova 7040, 760 01 Zlín